Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi wolą pracować „elastycznie”

apl
Wchodzące na rynek pracy pokolenie czuje niechęć do "sztywnych" godzin pracy, woli pewną swobodę dysponowania swoim czasem. Pracodawcy za to obawiają się, że taki system utrudni im kontrolę podwładnych. Jednak elastyczny czas pracy jest przyszłością, pod warunkiem, że pracobiorca będzie przez pracodawcę monitorowany,. I to dla podwładnych może być problem.

Wchodzące na rynek pracy pokolenie Polaków bardziej ceni sobie elastyczny czas zatrudnienia, niż sztywne, „etatowe” godziny. Na masową zmianę funkcjonowania firm nie wszyscy pracodawcy są gotowi. A niektórzy takiego rozwiązania się obawiają.

Tymczasem eksperci zarządzania przekonują, że pracodawcy nie maja powodu bać takiej formy pracy, bo przy wsparciu programów ERP nie tylko jest ona w ogóle możliwa, ale też można ją zdalnie kontrolować. Problemem jest raczej zdolność pracodawców do planowania funkcjonowania firmy przy takim rygorze zatrudnienia.
Badania firmy doradcze i szkoleniowej Antal, a także z sondaży firmy Macrologic, dostarczającej systemy ERP wynika, że przeprowadzonego w grudniu 2016 roku 38 proc. młodych ludzi warunkuje podjęcia pracy lub zmianę miejsca pracy od tego, czy pracodawca w swojej ofercie umieszcza informacje o możliwości elastycznego czasu pracy.
- Zwiększona mobilność pracowników oraz nowoczesne technologie, które ją wspierają sprawiają, że pracownicy oczekują możliwości wykonywanie obowiązków zawodowych w dowolnym miejscu i czasie – tłumaczy Agnieszka Wójcik z firmy Antal.
Dla pracodawcy taki system to udogodnienie z jednej strony, problem organizacyjny z drugiej. Ułatwienie, bo wskazuje, iż pracownik gotów jest do mobilności, można w firmie prowadzić zadaniowy system wypełniania obowiązków. Trudność – jak monitorować, czy podwładny wywiązuje się z powierzonego mu zakresu pracy. I na ile jest efektywny. I – co równie ważne – jak w firmie planować i zorganizować pracę podwładnym. W takim funkcjonowaniu firmy pomagają systemy EPR, pozwalające pracodawcy monitorować przebieg każdego procesu w odniesieniu do każdego konkretnego pracownika, diagnozować słabe punkty organizacji pracy, korygować to, co zaniża efektywność.
- Mimo że takie rozwiązania jak magnetyczne karty, ewidencja czasu logowania do systemów czy prowadzenie elektronicznych kalendarzy ułatwiają monitorowanie czasu pracy, to badanie wykazało, że 40 procent menedżerów HR nie jest w stanie określić efektywności planowania pracy w ich organizacjach - Anna Andraszek z Macrologic. - Jednocześnie 36 procent z nich deklaruje, że chce usprawnić działania w tym obszarze. Z kolei tylko 24 procent uważa, że w ich firmie skuteczność planowania czasu pracy jest na optymalnym poziomie — mówi.
I tylko połowa z nich przyznaje, że procesy te są w ich firmach zdefiniowane, mierzone i na bieżąco zarządzane.

Problemem jest także pogodzenie dwóch pozornie sprzecznych dążeń: elastyczny czas pracy z definicji zakłada, że podwładnemu daje się większą swobodę w czasie i sposobie wykonywania obowiązków. Taka swoboda nie może być jednak „samowolą”, więc pracodawca ma dylemat: jak podwładnego kontrolować. I tu może pomóc proces tzw. onboardingu, czyli sztuka szybkiego i skutecznego wprowadzenia nowego pracownika w specyficzny sposób funkcjonowania firmy. Tymczasem – jak mówią badania Antal i Macrologic – w aż 34 proc. firmach polskich nikt nie wie, ile czasu takie „wdrożenie” zajmuje. A przecież to proces tak samo ważny dla pracodawcy, co pracownika.
- Młodzi ludzie chcą dokładnie wiedzieć, co i jak mają robić oraz znać ścieżkę swojej potencjalnej kariery w organizacji - podkreśla Anna Andraszek. - To często determinuje ich decyzje o wiązaniu się z firmą na dłużej.

Bo okazuje się, że pieniądze nie są już największą motywacją dla pracowników: To potwierdzają najnowsze badania socjologiczne: atrakcyjna praca motywuje tylko do podjęcia pracy i wcale nie jest skutecznym motywatorem przy jej wykonywaniu. W tym bodźcem jest jasna wizja ścieżki kariery, jasno zdeklarowane cele oraz możliwość rozwoju.
Pytanie zasadnicze: czy młodzi pracownicy, którzy z taką determinacją obstają przy możliwości elastycznego czasu pracy, pogodzą się z faktem, że taką możliwość okupią świadomością, iż stale znajdują się pod obserwacją „wielkiego brata”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24