MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mój Prąd 6.0. Nowa edycja programu ruszy we wrześniu. Rządowa dopłata ma objąć też magazyny energii

OPRAC.:
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
W tym roku dotacje na fotowoltaikę mają być uzależnione od instalacji magazynów energii. Program ma ruszyć we wrześniu
W tym roku dotacje na fotowoltaikę mają być uzależnione od instalacji magazynów energii. Program ma ruszyć we wrześniu 123 rf
Kolejna edycja programu Mój Prąd ruszy już we wrześniu. Będą jednak zmiany w programie. W tym roku wypłata pieniędzy na fotowoltaikę ma zależeć od zakupu magazynu energii.

Spis treści

Program Mój Prąd ma być kontynuowany po wakacjach – zapowiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W tym roku dotacja na zakup instalacji fotowoltaicznej będzie powiązana z obowiązkowym kupnem magazynu energii.

- Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii – stwierdziła Dorota Zawadzka-Stępniak, cytowana przez PAP.

Jednocześnie, jak zapowiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, ma być zachowany dotychczasowy mechanizm wsparcia.

Mój Prąd 6.0 ruszy jesienią 2024 r. Pieniądz na fotowoltaikę i magazyny energii

Do tej pory dotacje z NFOŚiGW można było uzyskać na samą instalację PV lub w powiązaniu z elementami dodatkowymi takimi jak magazyn energii czy system zarządzania energią. W ostatniej edycji programu nowością były też dotacje do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Wybór tych komponentów nie był obligatoryjny, ale im szersza była inwestycja, tym wyższe było wsparcie z funduszu - maksymalnie mogło wynieść 58 tys. zł. Nie wiemy jeszcze, ile pieniędzy będzie można otrzymać w ramach tegorocznej edycji programu. Jest jednak możliwe, że kwota będzie wyższa niż w ubiegłym roku.

Czym jest magazyn energii, który ma być istotnym elementem tegorocznego programu? Magazyn energii pozwala na przechowywanie energii elektrycznej, gdy jego produkcja (np. z fotowoltaiki) jest większa niż bieżące zużycie. Takie urządzenia odbierają energię w celu ponownego jej udostępnienia do późniejszego wykorzystania. Forum Energii informuje, że tylko w kwietniu br. ograniczono generację 149,6 GWh energii elektrycznej, z czego 25,8 GWh z farm wiatrowych i 123,8 GWh z dużych instalacji fotowoltaicznych. Z kolei Fundacja Instrat wyliczyła, że do połowy maja 2024 r. nie odebrano 333 GWh energii z OZE, cztery razy więcej niż w całym 2023 r.

Magazyny energii. Pozwolą lepiej wykorzystać energię ze słońca

"Wszystko wskazuje, że magazyny energii to dziś najbardziej komplementarne źródło, które pozwoli rozwiązać dużą część tych problemów. Mamy problem z nadwyżką produkcji zielonej energii i niestety jest to temat dość kompleksowy, niełatwy do rozwiązania. Potrzebny jest dialog pomiędzy inwestorami i operatorami oraz magazyny energii, które w przyszłości, krótszej bądź dłuższej, pozwolą ten problem zażegnać" – powiedział agencji Newseria Biznes Łukasz Witkowski z Better Energy Polska.

Dorota Zawadzka-Stępniak przekazała, że tak jak i w poprzednich edycjach, dofinansowanie uzyskać będzie można na inwestycje zakończone tj. zakupione po 1 stycznia 2021 r. i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing. Na nową edycję Mojego Prądu ma zostać przeznaczone 400 mln zł. Do tej pory we wszystkich edycjach wypłacono beneficjentom 2,6 mld zł.

W ostatniej edycji programu złożono:

  • ponad 88,5 tys. wniosków o dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych;
  • 4,1 tys. wniosków do systemów zarządzania energią;
  • ponad 5,4 tys. do magazynów ciepła;
  • blisko 10 tys. wniosków do magazynów energii;
  • ponad 15,7 tys. do kupna pompy ciepła
  • 163 wnioski o dotację do kolektorów słonecznych.

Program realizowany jest od 2019 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na wszystkie edycje programu zarezerwowano ponad 3 mld zł. Zgodnie z planem dofinansowane przez fundusz mikroinstalacje fotowoltaiczne mają wygenerować łączną moc ponad 3 GW.

źródło: PAP, Newseria Biznes

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mój Prąd 6.0. Nowa edycja programu ruszy we wrześniu. Rządowa dopłata ma objąć też magazyny energii - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24