AK
Aż 18 medali wywalczyli biało-czerwoni juniorzy i kadeci pierwszego dnia mistrzostw świata w grapplingu w formule No-Gi, które rozgrywane są w Warszawie w hali OSiR Włochy. Medale z najcenniejszego kruszcu wywalczyła czwórka zawodników.

W stołecznej hali OSiR Włochy od poniedziałku do czwartku rozgrywane są mistrzostwa świata w grapplingu w formuła Gi oraz No-Gi. Już pierwszego dnia nasza reprezentacja wywalczyła 18 medali w tym 4 złote medale.

Na najwyższym stopniu podium wśród juniorów stanął Paweł Jaworski (Stowarzyszenie Grappling Kraków) w kategorii do 84kg. Aktualny wicemistrz Europy seniorów wygrał trzy walki nie dając większych szans rywalom. - To były pierwsze mistrzostwa świata juniorów z których jestem bardzo zadowolony. W ćwierćfinale pokonałem rywala przez poddanie trójkątem nogami, w półfinale również wygrałem przed czasem, a w finale na punkty. Cieszę się bardzo z tego medalu i walczymy dalej - powiedział po zawodach Paweł Jaworski.

Złoty medal w rywalizacji juniorek wywalczyła Maria Barna (Valiant Jiu Jutsu Kings) w kategorii do 58kg. Zawodniczka z stoczyła aż cztery walki wygrywając kolejno z zawodniczką z Hiszpanii Allin Santana Martin, Kazachstanu Nuralym Munaitbas, w półfinale z Ukrainką Anastasiią Holonko oraz w finale z Hiszpanką Albą Rodriguez Fernandez.

W rywalizacji kadetów mistrzami świata zostali Mateusz Kuca (Stowarzyszenie Grappling Kraków) w kategorii do 76kg oraz Adrianna Mazur (Hul Team Police) w kategorii do 65kg.

Wicemistrzem świata juniorów został Natan Sap (Stowarzyszenie Grappling Kraków, -77kg) oraz w rywalizacji kadetów Jakub Barden (Valiant Jiu Jutsu Kings, -46kg), Oliwier Przerwa (Stowarzyszenie Grappling Kraków, -69kg), Oliwia Sieprawska (Stowarzyszenie BJJ Factory Gliwice, -65kg), Zuzanna Kowalska (Dragon's Fight Club Warszawa, -52kg) oraz Sylwia Welc (UKS Zakręt Warszawa, -52kg).

Na najniższym stopniu podium stanęli w rywalizacji juniorów stanęli: Julia Bohosiewicz (Stowarzyszenie BJJ Factory Gliwice, -53kg), Damian Ramulewicz (Stowarzyszenie Grappling Kraków, -66kg) i Eryk Szychowski (LUKS Berserker's Team Świnoujście, -71kg).

Wśród kadetów na najniższym stopniu podium stanęli: Jakub Ramulewicz (Stowarzyszenie Grappling Kraków,-50kg), Jakub Wolski (Dragon's Fight Club Warszawa, -63kg) oraz Patryk Rekman (Stowarzyszenie Sportów Walki Berserkers, -110kg), a w gronie kadetek: Sylwia Welc (UKS Zakręt Warszawa, -52kg) i Małgorzata Baucz (ZKS Slavia Ruda Śląska, -60kg).

Sponsorem Polskiego Związku Zapaśniczego jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A, a turniej został zorganizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego "Mazowsze" zadanie publiczne - dofinansowanie środków z budżetu Województwa Mazowieckiego, a także Ministerstwa Sportu i Turystyki.