Nasza Loteria

Mukowiscydoza w czasie pandemii koronawirusa. Jak radzą sobie chorzy, podopieczni Fundacji Mukohelp z Jarosławia? Problemów jest wiele

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
- W tym momencie pozostaje nam tylko przetrwać i czekać na powrót do normalności, żebyśmy mogli kontynuować naszą walkę - mówi Monika Bartnik.
- W tym momencie pozostaje nam tylko przetrwać i czekać na powrót do normalności, żebyśmy mogli kontynuować naszą walkę - mówi Monika Bartnik. Kamil Jaworski
W cieniu pandemii koronawirusa cierpią chorzy na wiele innych dolegliwości. Jedną z grup szczególnie dotkniętych obecną sytuacją, są chorzy na mukowiscydozę. Na Podkarpaciu opiekuje się nimi Fundacja Mukohelp z Jarosławia. Lęk i strach jest teraz dużo większy niż wcześniej, bo jest to choroba wyniszczająca płuca.

Założycielka fundacji Monika Bartnik jest także mamą dziecka chorego na mukowiscydozę. Pani Monika i jej fundacja działają bardzo aktywnie na rzecz swoich podopiecznych, których jest teraz prawie 70. Fundacja pomaga w zakupie leków i sprzętu, ale też w finansowaniu rehabilitacji, umożliwianiu konsultacji ze specjalistami z fizjoterapii, dietetyki i psychologami. Bardzo ważnym elementem działalności Mukohelp jest organizacja charytatywnych bali i innych akcji, które teraz są niemożliwe do przeprowadzenia.

Problemy z badaniami, jeszcze większy lęk niż wcześniej

Mukowiscydoza to wrodzona choroba, którą głównie kojarzy się z obciążeniem płuc, ale ma ona także bardzo niekorzystny wpływ na wiele innych narządów. Przede wszystkim wymaga stałej kontroli stanu płuc, także u tych, którzy nie mają w danym momencie nasilonych objawów.

- Nasi podopieczni mają teraz jeszcze ciężej, ponieważ wykluczone są badania okresowe. A każdy raz na 3 miesiące musi je przechodzić. W tym momencie takich przyjęć nie ma. Robienie regularnych badań jest bardzo ważne. Jeżeli przeoczy się moment wychwycenia jakichkolwiek zmian w płucach na początku, to bez leczenia choroba postępuje bardzo szybko

- mówi pani Monika.

- W momencie gdy wystąpi zaostrzenie choroby, to pacjent musi trafić do szpitala na leczenie dożylne na co najmniej 2 tygodnie, a teraz wiąże się to z bardzo dużym ryzykiem. Jeśli trafi do szpitala i nie będzie izolowany, jest bardzo zagrożony. W trakcie pandemii jest to jeszcze większe ryzyko. Jeżeli leczenia antybiotykami dożylnie w szpitalu nie dostanie, to stan bardzo się pogarsza - zaznacza.

Napisali list otwarty

Fundacja Mukohelp opublikowała ostatnio list otwarty, w którym opisano lęk o chorych na mukowiscydozę oraz to jak wygląda ich życie w czasie trwania pandemii koronawirusa.

"Niezwykłe ograniczenia, restrykcje, obostrzenia, komplikujące pracę i życie prywatne. Duszna atmosfera, tak jakby odebrano nam wolność. Z tym wszyscy zmagają się od dwóch-trzech tygodni. Wszyscy? Nie, nie wszyscy. Chorzy na mukowiscydozę mają tak od urodzenia, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku, całe życie… Oni i ich rodziny"

- czytamy w liście.

Teraz kiedy każdy z nas boi się jakiejkolwiek infekcji układu oddechowego, chorzy na mukowiscydozę cierpią nie tylko z powodu nasilonego lęku.

- Są nasi podopieczni, którzy mają krwioplucia, problemy z oddychaniem, którzy czekają na przeszczep płuc. W tym momencie pozostaje nam tylko przetrwać i czekać na powrót do normalności, żebyśmy mogli kontynuować naszą walkę - mówi Monika Bartnik.

"Teraz dopiero dokładnie widać, czym jest oczekiwanie na upragniony lek, terapię, właściwe warunki leczenia, dające szansę na życie" - czytamy w liście otwartym fundacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24