Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

phatylak
W sentymentalną podróż do jedynego takiego muzeum w Polsce z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami zaprasza w Muzeum Dobranocek.

Muzeum Dobranocek powstało w 2009 roku dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy - kolekcjonera, który przekazał miastu latami gromadzony zbiór dobranockowych pamiątek.
Na kolekcję Muzeum Dobranocek składają się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Łódzkim Semaforze: można tu spotkać Misia Uszatka, Zajączka, Króliczki i Pieska Kruczka, a także Misia Colargola i jego przyjaciół - Szczurka Hektora, Kruka i innych bohaterów pochodzących z serialu.

W muzealnych gablotach mieszkają także oryginalne, emisyjne pacynki Jacka i Agatki - bohaterów pierwszej polskiej dobranocki a także filmów: Trzy Misie, Mały Pingwin Pik-Pok, Kolorowy Świat Pacyka Maurycy i Hawranek, a także Plastuś - przyjaciel Tosi - z Plastusiowego Pamiętnika.

W zbiorach muzeum znajdują się także liczne folie z kadrami z filmów animowanych, a także szkice, tła filmowe, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek takich jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Kangurek Hip-Hop, Przygody Błękitnego Rycerzyka, Smerfy i wiele innych.

W muzeum oprócz pamiątek związanych ze światem animacji można obejrzeć także przedmioty codziennego użytku ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci: obrazy, zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne, a nawet wiaderko do zabawy w piasku. Zgromadzono tu opakowania po słodkościach - czekoladach, batonach Maja, Ptyś, Wilk i Zając, a nawet gumach balonowych Bolek i Lolek. Są także zachowane w stanie nienaruszonym artykuły spożywcze- miód sztuczny Maja i kosmetyczne: olejek i mydełka z wizerunkami Jacka i Agatki, a także kostki mydła Ptyś i Gąska Balbinka- niektóre z nich mają już 40 lat.

W muzeum można spotkać dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, a także wiele modeli projektorów do wyświetlania przezroczy. Chętni mogą posłuchać płyt winylowych z kołysankami, piosenkami oraz słuchowiskami na oryginalnym gramofonie Bambino, jak również obejrzeć pokaz przezroczy.
Interaktywne zabawki oraz inne pomoce uatrakcyjniają zwiedzanie i budzą zachwyt nie tylko wśród najmłodszych gości muzeum. Wielbicieli zabawek zainteresują gry planszowe, losowe i zręcznościowe, karty, gry komputerowe, puzzle, zabawki mechaniczne i Przytulanki a bibliofile odnajdą tu liczną kolekcję książek, komiksów oraz roczników czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne. Kolekcjonerów z pewnością zachwycą: walory filatelistyczne: znaczki, stemple pocztowe, kartki pocztowe z kadrami z filmów oraz proporczyki i odznaki, plakietki na szpilce, broszki i przywieszki na agrafce oraz kolekcja numizmatów.
Muzeum oferuje wiele wystaw czasowych, konkursów oraz imprez okolicznościowych a także liczne zajęcia edukacyjne zarówno w siedzibie jak i poza murami, dzięki którym zbiory i zgromadzone informacje są upowszechniane w atrakcyjnej formie - w postaci spotkań autorskich, warsztatów artystycznych lekcji muzealnych z towarzyszeniem projekcji, rekwizytów i innych środków dydaktycznych. Spotkaniom i zajęciom muzealnym towarzyszą zabawy i konkursy z nagrodami od sponsorów muzeum.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie
35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13,
rezerwacja tel.: 17 85 25 715; 17 748 36 51
www.muzeumdobranocek.com.pl
e-mail:[email protected]

Muzeum zaprasza:
wtorek - piątek: 9.00-16.00
sobota - niedziela: 10.00-17.00

W okresie wakacji:
wtorek-piątek 9.00-17.00
sobota - niedziela: 10.00-18.00

Ceny biletów:
ulgowy: 4 zł
normalny: 7 zł
przewodnik dla grup - 25 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24