Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

My i najbogatsi. Porównaj standard życia

Oprac. si
My i najbogatsi. Porównaj standard życia
My i najbogatsi. Porównaj standard życia Fot. Archiwum
Najbardziej odstajemy w kategorii - mieszkanie. U nas jest za ciasno i za drogo, w porównaniu do bogatszych krajów. Generalnie, Polska znalazła się na 27. miejscu na 36 państw w rankingu OECD, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Polska znalazła się w ogonie rankingu OECD "Better Life Index", w stosunku do ubiegłego roku spadła o dwie pozycje. Najbardziej odstajemy w kategorii 'mieszkanie', jest za ciasno i za drogo. A przychody mamy nadal niskie, mimo że pracujemy najdłużej spośród badanych krajów. Najlepiej wypadamy pod względem bezpieczeństwa, tu wyprzedza nas tylko Japonia.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OEDC), która zrzesza 34 kraje uprzemysłowione, w tym Polskę, przygotowała kolejną edycję rankingu "Better Life Index". Przeanalizowano pod kątem jakości życia 36 krajów, w 20 kategoriach należących do 11 grup tematycznych. Wypadliśmy gorzej niż rok temu, plasując się na 27. miejscu, jak donosi Biztok. Wśród badanych obszarów tematycznych znalazły się między innymi: mieszkalnictwo, dochody, praca, wspólnota, edukacja, œśrodowisko, zaangażowanie społeczne, zdrowie, satysfakcja z życia, bezpieczeństwo, równowaga między pracą a czasem wolnym.

Nie ma powodów do dumy
Mimo wielu osiągnięć nadal jakość życia w naszym kraju nie kwalifikuje nas do grona tych, w których żyje się najlepiej, jak pisze Biztok. Zwłaszcza w takich obszarach jak mieszkania. To jedna z kategorii, w których osiągnęliśmy najsłabsze notowania - za nami tylko Rosja i Turcja. Mieszkania są małe i drogie, również w utrzymaniu. To pochłania większość naszych przychodów. I to kolejna kategoria, w której kiepsko wypadamy. Przeciętna polska rodzina zarabia rocznie 16 234 dolarów. Gorzej jest na Węgrzech, w Turcji, Rosji, Chile, Meksyku, Estonii i Brazylii, donosi Biztok. Pogłębia się też rozwarstwienie społeczne między najbogatszymi a najbiedniejszymi. Poprawie w tych obszarach nie sprzyja na pewno wysokie bezrobocie. Jesteśmy poniżej œśredniej OECD, która wynosi 65 procent osób pracujących w wieku 15-64 lat. U nas płatną pracę ma tylko 60 procent osób w tym wieku. Nie pomaga też fakt, że pracujemy znacznie dłużej, niż wynosi œśrednia. Polacy spędzają w pracy 1929 godzin rocznie. W innych krajach œśrednia wynosi 1765 godzin, jak donosi Biztok.

Jest bezpiecznie

Są też obszary, w których wypadamy znacznie lepiej. Pod względem bezpieczeństwa wyprzedza nas tylko Japonia, a pod względem edukacji - Finlandia. Mimo że możemy czuć się bezpiecznie i być dumni z naszej wiedzy, daleko nam do liderów zestawienia.
Bezapelacyjnie najlepiej żyje się w Australii, która prowadzi w zestawieniu już czwarty rok z rzędu, zauważa Biztok. Kraj ten zyskał dobre noty w kategoriach gospodarczych, udało się tu, bowiem dość bezpiecznie wybrnąć z kryzysu. Doskonale wypada też w kategoriach: mieszkalnictwo, zdrowie, czystość œśrodowiska. Bardzo wysokie jest poczucie wspólnoty mieszkańców, które również przekłada się na jakość życia.
Doskonale żyje się w Skandynawii, kolejne miejsca w rankingu zajęły: Norwegia, Szwecja i Dania. Na piątym miejscu jest Kanada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24