MZK w Leżajsku uczy, jak być „eko”

Artykuł sponsorowany
Agata Kusy, prezes MZK, prezentuje wyróżnienia, które leżajska spółka zdobyła w prestiżowych konkursach
Agata Kusy, prezes MZK, prezentuje wyróżnienia, które leżajska spółka zdobyła w prestiżowych konkursach Fot. MZK Leżajsk
Spółka jest krajowym liderem w zakresie przetwarzania odpadów, o czym świadczą liczne nagrody przyznawane m.in. przez Ministerstwo Środowiska. MZK stale edukuje lokalną społeczność z zakresu ekologii

Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku już od 50 lat świadczy kompleksowe usługi w zakresie odbioru i gospodarki odpadami, zaopatrzenia w wodę, odbioru i oczyszczania ścieków, energetyki cieplnej, a także usług pogrzebowych oraz zarządzania nieruchomościami.

Obsypana nagrodami

Spółka jest laureatem licznych nagród za bardzo wczesne i sprawne wdrożenie metody segregacji odpadów „u źródła”. Realizacja programu selektywnej zbiórki odpadów pozwoliła MZK zdobyć dwie statuetki „Tygrysa recyklingu”. To najwyższe wyróżnienie w tej kategorii w kraju. Dzięki niemu miasto Leżajsk zostało uhonorowane pierwszym pucharem recyklingu ministra środowiska. Podczas tegorocznej edycji konkursu o puchar recyklingu MZK został laureatem aż w czterech kategoriach.

- To wielkie wyróżnienie i sukces. Dzięki realizacji programu selektywnej zbiórki odpadów u źródła udaje nam się osiągać wyniki, które pozwalają konkurować w skali całego kraju z innymi podmiotami prowadzącymi gospodarkę odpadami - mówi Agata Kusy, prezes MZK. - Naszym najważniejszym celem jest dążenie do osiągania najwyższych standardów eksploatacyjnych i tym samym uzyskanie statusu firmy profesjonalnej, przyjaznej odbiorcom, dostawcom i środowisku.

Liczba i ranga zdobytych nagród sprawia, że MZK Leżajsk od dłuższego czasu jest postrzegany jako jedna z najlepszych firm w kraju zajmujących się selektywną zbiórką odpadów.

- Metoda segregacji „u źródła” łączy się bezpośrednio z powiększającą się każdego roku grupą mieszkańców, do których docieramy z edukacją ekologiczną. Ona sprawia, że w społeczności wyrabiają się stałe nawyki segregacji odpadów i troski o środowisko - mówi Franciszek Andres, kierownik Wydziału Oczyszczania i Gospodarki Odpadami. - Dlatego jest to sukces zarówno spółki, jak i społeczności, dla której świadczymy usługi.

Produkują własny nawóz

Niemałe znaczenie ma też własna, stale modernizowana sortownia odpadów i nowoczesny sprzęt specjalistyczny. Uciążliwa gospodarka osadowa w MZK jest oparta o układ mechanicznego odwadniania i kompostowania osadu. Po dodaniu odpadów zielonych, również odbieranych bezpośrednio z terenów miejskich, powstaje w pełni wartościowy kompost o nazwie KOMWIT. Na jego produkcję i sprzedaż Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku dostał pozwolenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nawóz można stosować na wszystkich rodzajach gleb zarówno w ogródkach działkowych jak i w uprawach polowych oraz przy rekultywacji gruntów. Bardzo dobrze sprawdza się w uprawie roślin ozdobnych oraz nawożeniu ogrodów i terenów zielonych. Jest idealną alternatywą dla nawozów mineralnych.

Równie ważnym filarem działalności MZK w Leżajsku jest Wydział Wodociągów i Kanalizacji. Zaopatruje on mieszkańców w wodę o wysokiej jakości. Ścieki zaś odprowadza do miejskiej oczyszczalni. Spółka przygotowuje się właśnie do jej rozbudowy, a koszt inwestycji wyniesie 39,7 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24