Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na czym zarobić

raw
Nie opłaca się trzymać pieniędzy na koncie osobistym. Oprocentowanie na ROR-ach jest bowiem symboliczne - wynosi od 0,25 do 1 proc.

Generalnie w większości banków oprocentowanie podstawowej wersji ROR nie przekracza 1 proc. Odsetki pomniejszone o podatek, nie wystarczają nawet na pokrycie opłat za prowadzenie konta.

Po co są ROR-y?

Rachunki osobiste, do zakładania których banki gorąco namawiały, a wiele zakładów wręcz przymuszało do tego pracowników, nie są do pomnażania pieniędzy.
- One mają służyć głównie do regulowania przez klientów bieżących płatności - mówi doradca finansowy jednego z rzeszowskich banków. - To natomiast, co zostaje, należy ulokować w inne instrumenty finansowe, które przyniosą dochód.

Zapewnić sobie zysk

Zmniejszając oprocentowanie na ROR-ach, banki proponują krótkoterminowe lokaty: nawet 7- lub 14-dniowe. Zysk z nich jest jednak symboliczny. Zwłaszcza, że ich oprocentowanie zmniejsza się razem z obniżaniem przez Radę Polityki Pieniężnej podstawowych stóp procentowych.
Większy dochód, jak pokazały ostatnie miesiące, daje lokata pieniędzy w obligacje. Także w akcje. Ostatnio np. można było zarobić na papierach Piaseckiego, KGHM, PKN Orlen, Stalesportu. Na ogół nie zawodzą także spółki z sektora infromatycznego.
Nie zawiódł się też, kto pomnażał pieniądze za pośrednictwem niektórych funduszy inwestycyjnych. W ostatnich 3 miesiącach największy, prawie 10-proc. dochód, dał CU Polskich Akcji. Mniejszy (ponad 8 proc.) - Skarb. NET, trochę mniej CU SFIO Stabilnego Inwestowania i DWS SFIO Euroobligacji.

Dłuższe okresy korzystniejsze

Trzy miesiące, to zbyt krótki okres do inwestowania w akcje, fundusze lub obligacje. Lepiej kupować papiery skarbowe na dłuższy okres. Dzięki stałemu oprocentowaniu może sobie zapewnić dość wysokie zyski na wiele miesięcy. Obecnie rentowność obligacji o stałym oprocentowaniu wynosi 5-5,5 proc. w skali roku. Banki proponują z reguły niższe stawki, niewiele ponad 4 proc..
Jeśli ktoś chce oszczędzać w bankowych i ma do wyboru trzy waluty: złoty, dolar, euro, powinien zdecydować się na tę ostatnią. Najgorzej wyjdzie, oszczędzając w dolarach - w ostatnich trzech miesiącach inwestycja w USD przyniosła stratę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24