Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jasielskich śmieciach zarobi Krosno

Ewa Gorczyca
Jasło nie ma własnego składowiska. Śmieci będą wożone do Zakładu Unieszkodliwiana Odpadów w Krośnie.
Jasło nie ma własnego składowiska. Śmieci będą wożone do Zakładu Unieszkodliwiana Odpadów w Krośnie. Tomasz Jefimow
Jasło przygotowuje się do wdrożenia nowego systemu odbioru odpadów komunalnych, który zacznie obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku.

Najważniejsza zmiana to taka, że to gminy mają odpowiadać za zbiórkę śmieci. Podczas poniedziałkowej sesji radni przyjęli dwie uchwały związane z realizacją tej ustawy.

Odpady od mieszkańców będą odbierane przez firmę wyłonioną w przetargu.

- Zgodnie z nowymi uchwałami wszyscy właściciele nieruchomości zostaną objęci obowiązkowym systemem odbierania odpadów i będą rozliczać się z gminą - informuje Agata Koba, rzecznik jasielskiego magistratu. - Dzięki temu nie będzie "opłacało się" wyrzucanie odpadów do lasu.

To do radnych należała decyzja, w jaki sposób naliczać opłaty. Ustawodawca przewidział 4 możliwości: od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, od ilości zużytej wody, od wielkości lokalu mieszkalnego lub ustalenie jednej opłaty od całego gospodarstwa domowego.

- Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest naliczanie opłaty od liczby osób zamieszkujących nieruchomość - mówi Marcin Gustek, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami w Jaśle.
Radni zdecydowali, że właściciele domów jednorodzinnych będą płacić raz na kwartał, właściciele pozostałych nieruchomości będą zobowiązani są do uiszczania opłaty, co miesiąc.

- Wysokość opłaty za odbiór odpadów uzależniona będzie od cen, które zaoferują firmy w zorganizowanym przez gminę przetargu. Wybrana zostanie firma, która zaproponuje najniższe ceny przy jednoczesnym spełnieniu warunków przetargu. Zgodnie z nowymi przepisami opłata za odbiór odpadów obejmować ma koszty odbioru odpadów, ich transportu oraz zagospodarowania - dodaje Gustek.
Ustawa nałożyła na marszałków województw obowiązek zorganizowania regionów gospodarki odpadami i wyznaczenia regionalnych zakładów, do których będą musiały trafić odebrane od mieszkańców odpady.

- Jasło zostało przypisane do regionu południowo-zachodniego, w którym jedyną regionalną instalacją jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie. Będziemy musieli zapłacić narzuconą przez niego cenę - zaznacza Gustek.

- Gdybyśmy mieli taki zakład, to na pewno opłaty za wywóz śmieci byłyby niższe. A tak decyzja z 2007 roku o zaniechaniu budowy Międzygminnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Jaśle, będzie brzemienna w skutkach - podkreśla burmistrz Andrzej Czernecki. - Nie wykluczamy jednak budowy instalacji regionalnej przez gminy, które współpracują w ramach Związku Gmin Dorzecza Wisłoki - dodaje.

Miasto będzie zachęcało do segregowania odpadów poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną, która rozpocznie się początkiem przyszłego roku. Jednak zdaniem burmistrza Czerneckiego najbardziej motywujący będzie element finansowy.

- Koszty odbioru odpadów można zmniejszyć minimalizując ilość odpadów niesegregowanych, których zagospodarowanie jest zdecydowanie droższe od odpadów selektywnie zebranych. Będziemy proponować mieszkańcom większe zróżnicowanie opłat za odbiór opadów w przypadku ich segregowania. Mieszkaniec będzie płacił o połowę mniej za wywóz śmieci, jeżeli będzie je segregował. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to trudne do wprowadzenia jeżeli chodzi o budynki wielolokalowe, czyli bloki - zaznacza burmistrz Jasła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24