Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na maturę idź radosny i wypoczęty

Opracowała Beata Terczyńska
Ważne, aby w dniu egzaminu być wypoczętym i w dobrym humorze. Pozytywny nastrój powoduje, że umysł pracuje wydajniej – prawdę tę potwierdzają także ci, którzy maturę mają już za sobą.
Ważne, aby w dniu egzaminu być wypoczętym i w dobrym humorze. Pozytywny nastrój powoduje, że umysł pracuje wydajniej – prawdę tę potwierdzają także ci, którzy maturę mają już za sobą. Krystyna Baranowska
Trema na egzaminie nie musi przeszkodzić. Spróbuj wykorzystać ją na swoją korzyść - radzi maturzystom dr Joanna Kantor - Martynuska, psycholog z katedry psychologii różnic indywidualnych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Trema wiąże się przede wszystkim z tym, czy i na ile czujesz się przygotowany do egzaminu. Dlatego też warto opanować zadany materiał z odpowiednim wyprzedzeniem na tyle dobrze, by czuć się pewnie - mówi psycholog.

Niech ktoś cię wysłucha

Prezentację maturalną z języka polskiego warto dokładnie zaplanować i przećwiczyć kilkakrotnie.

- Możesz zaaranżować sytuację, w której ktoś cię wysłucha i zada kilka pytań na temat tego, co przygotowałeś - podpowiada Joanna Kantor - Martynuska. - Taki trening będzie symulacją sytuacji egzaminacyjnej. Pozwoli ci się z nią oswoić i zmniejszy związane z nią obawy.
Spróbuj wyobrazić sobie siebie na egzaminie.

- Skoncentruj się w tym wyobrażeniu na sobie, na tym, jak mówisz, w którą stronę jesteś zwrócony. To także pomoże ujarzmić lęk związany z niepewnością, która towarzyszy sytuacji egzaminacyjnej.

Zadbaj o swój spokój

W przeddzień egzaminu przygotuj ubranie i buty, wstań odpowiednio wcześnie, aby uniknąć porannego pośpiechu.

- Dzień przed egzaminem wyśpij się, pójdź na spacer, posłuchaj ulubionej muzyki, ale nie powtarzaj już i nie ćwicz materiału - podpowiada specjalista. - Ważne, aby w tym dniu być wypoczętym, dotlenionym i w dobrym humorze. Pozytywny nastrój powoduje, że umysł pracuje wydajniej - sprawniej działa pamięć, łatwiej kierować uwagą.

Przed wejściem na egzamin stań przy otwartym oknie, zamknij oczy i weź kilka głębokich wdechów.

Nazwij swój lęk

Jeśli stres związany z egzaminem mocno daje się we znaki, spróbuj zapisać na kartce to, czego się konkretnie boisz.
- Możesz to zrobić godzinę przed egzaminem. Niech to będzie chwila na zajęcie się emocjami. Kiedy sprecyzujesz swoje obawy, ujmiesz lęk w słowa, w decydującej chwili będziesz mieć większą łatwość w skupieniu się na zadaniu, które masz do wykonania - mówi ekspert ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Przyjmij założenie, że masz do przekazania coś ciekawego, a słuchacze są do ciebie przyjaźnie nastawieni.

- Przed wejściem na egzamin uśmiechnij się do siebie i z tym uśmiechem wejdź na salę egzaminacyjną. Pogodny wyraz twarzy pozytywnie wpłynie na nastawienie i sposób, w jaki zostaniesz odebrany przez komisję.

Skoncentruj się na zadaniu

- Masz do zrealizowania ważne zadanie, od którego zależy to, jak zostaniesz oceniony. Skoncentruj się na tym, co masz do wykonania - na pytaniu, na które odpowiadasz, czy na wypowiedzi, którą prezentujesz - radzi ekspert. - Trzymaj w ryzach swoją uwagę.
Nie zajmuj się tym, kto jest w komisji, jakie miny mają słuchacze. Bywa, że do głowy cisną nam się myśli o tym, co się stanie, jeśli sobie nie poradzimy i jak na taką porażkę zareagują inne osoby.

- Inwestowanie uwagi w te rozważania na pewno ci nie pomoże. Proponuję, by takie wątki w wyobraźni włożyć do pudełka, zamknąć na klucz i powstrzymać się od zaglądania do środka. Niech nie przeszkadzają.

Trzeba się po prostu skoncentrować, aby umysł przeznaczył maksymalną ilość energii na pracę nad zagadnieniami bezpośrednio związanymi z tematem egzaminu.

Jeśli w trakcie egzaminu zdarzy ci się zająknąć, pomylić daty albo zapomnieć przysłowiowego języka w buzi, przejdź do dalszego ciągu wypowiedzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24