Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na nieswoiste zapalenie jelit choruje 50 tys. osób. Jutro w Rzeszowie Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit

Agata Flak
Agata Flak
Rozmowa z Moniką Bliźniak, członkiem Oddziału Podkarpackiego Towarzystwa „J-elita“.
Na nieswoiste zapalenie jelit choruje 50 tys. osób. Jutro w Rzeszowie Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit
archiwum prywatne

W sobotę w rzeszowskim szpitalu odbędzie się Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit (NZJ). Co przygotowano z tej okazji?
Dzień Edukacji o NZJ rozpocznie się o godz. 10 w auli Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Dzieci i Młodzieży w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ul. Lwowskiej. Doktor Tomasz Cegielny będzie mówił o chirurgicznych aspektach NZJ, lek. Magdalena Kaniewska opowie o nowych możliwościach leczenia biologicznego w Polsce, a lek. Joanna Lorenc przedstawi mity dotyczące Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit. Uczestnicy będą mogli także posłuchać wykładu dietetyka - Natalii Bator oraz farmaceuty Ariel Liebert. Rzeszowskie spotkanie organizuje Towarzystwo „J-elita”, pomagające chorym na NZJ. W jego trakcie będzie można zadawać pytania specjalistom oraz porozmawiać z innymi chorymi na temat choroby Leśniewskiego -Crohna i wrzodziejącego zapalenie jelita grubego .

Czym jest NZJ i jak objawia się ta choroba?
Choroba objawia się m.in. silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. To choroba cywilizacyjna, autoimmunologiczna. Jest przewlekła, chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operację usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Ile osób w Polsce może chorować na NZJ?
W Polsce na NZJ jak szacują specjaliści, choruje ponad 50 tys. osób, w tym 35-40 tys., na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Prognozuje się, że w najbliższych latach liczba chorych może się zwiększyć nawet do 250-350 tys. osób.

Czy chorzy mają szansę na całkowite wyleczenie?
NZJ przebiega z następującymi po sobie okresami remisji, nawrotów i zaostrzeń - dlatego wymaga stałego leczenia. Na razie nie można jej wyleczyć, dążymy natomiast do tego, by doprowadzić i utrzymać się w głębokiej remisji.

ZOBACZ TEŻ: Pan Tomasz Strugała z Rzeszowa dostał protezę nogi z czujnikiem przeszkód

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24