Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpacie nadciąga grypa. Lepiej się zaszczepić

Bartosz Gubernat
Zdaniem ekspertów tegoroczna szczepionka dobrze chroni przed zwykłą i świńską grypą. Skuteczność oceniana jest na 70-90 procent.
Zdaniem ekspertów tegoroczna szczepionka dobrze chroni przed zwykłą i świńską grypą. Skuteczność oceniana jest na 70-90 procent. Krzysztof Łokaj
Tylko w ciągu tygodnia na grypę zachorowało na 259 mieszkańców Podkarpacia. W całej Polsce liczba chorych przekroczyła 15 tysięcy. To trzy razy więcej niż rok temu.

Grypę wywołują wirusy

Grypę wywołują wirusy

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Wywołują ją rozmaite szczepy wirusów. Chory zaraża drogą kropelkową poprzez kaszel czy kichanie. Zarazić można się szczególnie w dużych skupiskach ludzi. Najczęstsze objawy grypy to bóle gardła, mięśni, głowy, stawów, wysoka gorączka, a także katar i ogólne osłabienie. W skrajnych przypadkach nieleczona grypa może prowadzić nawet do śmierci. Grupy podwyższonego ryzyka to dzieci, oraz osoby przewlekle chore i starsze, po 65. roku życia.

Masz dreszcze, katar, jesteś osłabiony, bolą cię stawy, mięśnie i głowa? To znak, że prawdopodobnie dopadła cię grypa.

Pani Teresa z Rzeszowa do przychodni przy ul. Hoffmanowej przyszła wczoraj. Od dwóch dni źle się czuła.

- Dreszcze, napady zimna, ból kolan i głowy. Do tego osłabienie i katar. Zaczęło się dzień po wizycie na działce. Pracowałam przy grządkach i byłam zbyt lekko ubrana. Myślałam, że to przeziębienie i przesilenie, ale lekarz stwierdził grypę. Mam leżeć w domu i odpoczywać - mówi pacjentka.

Ostatni dzwonek na szczepionkę przeciwko grypie

Tylko w pierwszym tygodniu października do przychodni i szpitali w całym kraju zgłosiło prawie 16 tysięcy osób z podobnymi objawami. Dla porównania tydzień wcześniej było ich niecałe 13 tysięcy. Zdaniem epidemiologów wzrost może sugerować, że podobnie jak w ubiegłym roku w listopadzie należy spodziewać się szczytu zachorowań na grypę.

- Wiele zależy od pogody. Zachorowaniom na pewno będą sprzyjać duże różnice temperatur, oraz chłód, który jest coraz większy. Póki co na Podkarpaciu dominują zwykłe przeziębienia, ale 259 przypadków grypy w ciągu jednego tygodnia października także nie można bagatelizować. Obawiam się, że fala zachorowań wkrótce dotrze do nas z innych regionów. Dlatego radzę się zaszczepić. To już ostatni dzwonek - mówi Halina Sawicka, kierownik działu epidemiologii w rzeszowskim Sanepidzie.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Lekarze apelują, aby nie lekceważyć choroby i w przypadku wystąpienia niepokojących objawów od razu zgłosić się do przychodni.

- Nieleczona grypa potrafi dać powikłania w postaci zapalenia oskrzeli, płuc, a nawet mięśnia sercowego, opon mózgowych i samego mózgu. Dotyczy to szczególnie osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe. Z grypą nie ma żartów - ostrzega Mariusz Małecki, lekarz rodzinny z Rzeszowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24