Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu mamy ponad 4 tysiące uczniów z Ukrainy. Najwięcej w szkołach podstawowych

Beata Terczyńska/PAP
Wideo
od 16 lat
Nowy rok szkolny w województwie podkarpackim rozpoczęło 4217 uczniów (uchodźców) z Ukrainy. W niektórych placówkach były listy rezerwowe do oddziałów przygotowawczych.

- 4217 dzieci i młodzieży z Ukrainy w podkarpackich szkołach to dane z 25 sierpnia - mówi Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz, st. inspektor w Podkarpackim Kuratorium Oświaty.

Przedstawia, że najwięcej uczniów zza wschodniej granicy jest w szkołach podstawowych - 2866. Ponadto w przedszkolach - 923, liceach - 293 i technikach - 65.

Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji w rzeszowskim Urzędzie Miasta podsumowuje, że w stolicy regionu uczy się i ma zapewnioną opiekę 1157 dzieci z Ukrainy. W tym w przedszkolach - 137, szkołach podstawowych - 834 i średnich - 186.

Niemal w każdej podstawówce jest uczeń zza wschodniej granicy.

- Nadal w tym typie szkół funkcjonują tzw. oddziały przygotowawcze, gdzie kierowani są uczniowie nie znający języka. Mamy takowe klasy w SP nr 1, 2, 3, 8, 10, 16, 12 - wymienia dyrektor. - Mamy też takie oddziały w X LO w ZSKU.

Robert Barłowski, dyrektor ZSKU mówi, że otworzył trzy takie klasy 25 - osobowe.

- Jeszcze młodzi ludzie pytają o miejsca - widzi zainteresowanie. - Mamy doświadczenie w prowadzeniu oddziałów przygotowawczych, w których główny nacisk kładziemy na naukę języka polskiego. Młodzież ma 6 godzin polskiego w tygodniu.

Ubiegłoroczni absolwenci oddziałów przygotowawczych nie byli klasyfikowani, bo to był za krótki okres nauki. Część postanowiła pozostać teraz w takim samym oddziale, część wróciła na Ukrainę, a część, bardziej sprawna językowo, zdecydowała się na naukę w pierwszych klasach ZSKU i innych rzeszowskich szkół średnich (tam, gdzie były wolne miejsca, bo uczniowie z Ukrainy nie mogli startować w rekrutacji na równi z polskimi z uwagi na różnice programowe, brak wymaganych egzaminów na koniec ósmej klasy).

- Mamy uczniów z Ukrainy np. w klasach technik geodeta czy technik architektury i krajobrazu - mówi dyrektor.

Jak 16, 17 - latkowie z Ukrainy zostali przyjęci przez polskich rówieśników?

- Ani w minionym roku szkolnym ani teraz nie było żadnych animozji na tle narodowościowym. Przeciwnie. Bardzo dobrze czują się w naszej szkole. Nie było problemów wychowawczych ani adaptacyjnych. Dyrektor dodaje, że nie zdecydowali się na zatrudnienie nauczyciela wspomagającego, znającego język ukraiński. - To jeszcze bardziej motywuje młodych ludzi do nauki polskiego. Nasi pedagodzy radzą sobie. Wspomagają się językiem angielskim. Dostaliśmy pakiet podręczników i pomocy naukowych.

Szkoła zaproponowała możliwość kształcenia się młodzieży z Ukrainy na operatorów maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych. Ostatecznie klasa nie powstała, bo nie było chętnych.

Do klas pierwszych w tarnobrzeskich szkołach także zapisani zostali uczniowie z Ukrainy (11 do SP, 92 do szkół średnich). W Przemyślu też sporo dzieciaków.

- Choć niemal we wszystkich klasach uczy się dwa razy więcej uczniów i tak nie mogliśmy przyjąć wszystkich chętnych. W czasie wakacji codziennie ktoś pytał, czy są wolne miejsca - mówił PAP Piotr Pipka, dyr. ZSO nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu (to jedna z 5 szkół ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce, jedyna u nas).

Przemysław Czarnek, minister nauki i edukacji brał udział w panelu „Edukacja a wojna w Ukrainie” podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

- Pomimo wejścia do polskiego systemu oświaty 150 tys. dzieci ukraińskich, z żadnego miejsca w Polsce nie otrzymujemy komunikatów, że są jakieś problemy w relacjach pomiędzy rówieśnikami polskimi i ukraińskimi i są jakieś przeszkody w kształceniu Polaków w szkołach, bo są Ukraińcy - mówił.

Jak wskazywał Czarnek: - Nie jesteśmy od tego, żeby integrować szybko dzieci ukraińskie w polskich szkołach – bylibyśmy nie fair w stosunku do Ukrainy (...) My jesteśmy od tego, żeby się zaopiekować dziećmi ukraińskimi na czas, kiedy one w polskich szkołach są, bo te dzieci są potrzebne wolnej i niepodległej Ukrainie - dodał.

- Ukraina, kiedy już wygra wojnę z Rosją, będzie musiała się odbudować – podkreślał minister. - Odbudowa materialna to jest jedno i z nią sobie możemy szybko dać radę, ale to musi też nastąpić na gruncie społecznym – wskazywał.

Dane z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty nt. liczby dzieci z Ukrainy w poszczególnych typach szkół (25.08.22):

  • Branżowa szkoła I stopnia - 18
  • Liceum ogólnokształcące - 293
  • Przedszkole - 923
  • Punkt przedszkolny - 33
  • Szkoła muzyczna I stopnia - 4
  • Szkoła muzyczna II stopnia - 6
  • Szkoła podstawowa - 2866
  • Szkoła policealna - 6
  • Technikum - 65
  • Zespół wychowania przedszkolnego - 3

W sumie - 4217

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24