Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu powstanie najwyższa estakada w kraju. Robi wrażenie!

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Najwyższa ośmioprzęsłowa estakada usytuowana będzie między Żarnową i Godową.
Najwyższa ośmioprzęsłowa estakada usytuowana będzie między Żarnową i Godową. GDDKiA w Rzeszowie
Na budowanej trasie S19 między Babicą a Jawornikiem powstanie najwyższa w kraju estakada mierząca w najwyższym miejscu 80 m wysokości – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Rzeszów.

Trasa odcinka S 19 Babica – Jawornik biegnie przez Pogórze Karpackie. Teren ten charakteryzuje się skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym na ich dnie ciekiem wodnym. Prowadzenie prac geologicznych było więc bardzo dużym wyzwaniem i takim samym wyzwaniem dla wykonawcy będzie prowadzenie tu robót budowlanych.

Z powodu trudnej rzeźby terenu zaprojektowano 17 obiektów inżynierskich. 30 proc. tej trasy stanowią estakady.Najwyższa estakada o nazwie ES-26 usytuowana będzie między miejscowościami Żarnowa i Godowa. Ośmioprzęsłowa konstrukcja o długości całkowitej 1082 m i szerokości 29 m łagodnie wpisze się w otaczający teren.

„Jednak to nie długość i szerokość są parametrami, które wyróżniają ten obiekt. Takim parametrem jest wysokość całej konstrukcji w jednej z osi, która przekracza 80 m. Można ją porównać do wyższej wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Co więcej, warto wspomnieć o wysokości konstrukcyjnej ustroju nośnego, która maksymalnie wynosi 12,5 m. Łatwo sobie wyobrazić zatem, że mógłby się tam zmieścić dom jednorodzinny lub… cztery słonie stojące jeden na drugim” – pisze w swoich materiałach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie.

Projektowanie tak spektakularnej konstrukcji w niełatwym terenie stanowiło wyzwanie pod względem posadowienia – czytamy w materiałach GDDKiA. - Aby wygrać tę nierówną walkę z geologią, projektant w najbardziej niekorzystnych warunkach przewiduje konieczność wykonania pali o średnicy 1,5 m i długości 42 m. Wykonanie tego obiektu będzie wymagało wbudowania ponad 80 tys. m3 mieszanek betonowych różnych klas oraz 16 tys. ton stali, zarówno konstrukcyjnej jak i sprężającej.

Na Podkarpaciu powstanie najwyższa estakada w kraju. Robi wrażenie!

Odcinek S19 Babica – Jawornik będzie liczył 11,6 km drogi ekspresowej, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa – Strzyżów, zlokalizowany w rejonie Strzyżowa, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R.

Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz wybudowane zostaną obiekty inżynierskie: osiem estakad, pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich, po jednym dla zwierząt dużych i małych).

Droga zostanie też wyposażona w urządzenia bezpiecznego ruchu drogowego, takie jak radarowe wyświetlacze prędkości i przejścia dla pieszych, oraz urządzenia ochrony środowiska.

Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

Zgodnie z podpisaną umową, roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, zostaną ukończone we wrześniu 2026 r. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wartość umowy wynosi jeden miliard 253 mln zł.

Zobacz, jak będzie wyglądał odcinek S19 Babica-Jawornik [WIZUALIZACJE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24