MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu przybywa stulatków. Najstarszą osobą w jest 108-letnia kobieta [WIDEO]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wideo
od 16 lat
152 osoby na Podkarpaciu pobiera z ZUS świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. Najstarszą osobą w regionie, której ZUS wypłaca świadczenie, jest kobieta z Rzeszowa urodzona w 1915r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 152 świadczeń honorowych.

- Oddział ZUS w Jaśle wypłaca 42 świadczenie, a oddział w Rzeszowie - 110 - wylicza Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Dodaje, że jeszcze w 2019 roku (maj) podkarpacki ZUS wypłacał to świadczenie 83 osobom a w sierpniu 2020 - 95.

Najstarsza jest mieszkanka Rzeszowa

- Najstarszą osobą w regionie, której ZUS wypłaca świadczenie, jest kobieta z Rzeszowa urodzona w 1915 roku - podkreśla Wojciech Dyląg.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę - świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków.

- Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty - zaznacza rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. - Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.

Ponad 5 tys. zł co miesiąc

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

- Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2023 r., świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto - mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. - Osoby, które ukończyły 100 lat, w ubiegłych latach, świadczenie otrzymują w wysokości wówczas obowiązującej - albowiem nie jest ono waloryzowane.

Przypominamy, że ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24