Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pustyni w stanie Utah w USA grupa z Politechniki Rzeszowskiej powalczy o zwycięstwo

Beata Terczyńska
Archiwum Legendary Rover Team
Zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej walczy o wygraną w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA.

University Rover Challenge (URC) to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Rozpoczną się w czwartek. Obecnie trwają przygotowania i testy.

Pobieramy próbki czerwonej gleby

- Po kilku dniach pobytu w Salt Lake City przyjechaliśmy do Torrey, miejscowości położonej na wysokości ponad 2000 m, na skraju Parku Narodowego Capitol. To oaza malowniczych, piaszczystych klifów i piętrzących się monolitów. Park znany jest z czerwonych, kamienistych skał i ich charakterystycznych białych kopuł - mówi Joanna Baran z Legendary Rover Team.
Tłumaczy, że obecnie testują komunikację między stacją operatorską a łazikiem. - Pobieramy próbki czerwonej gleby, które badamy pod kątem występowania w nich oznak życia. Testujemy nasze autonomiczne systemy, dzięki którym łazik porusza się samodzielnie.

Kiedy pisaliśmy o przygotowaniach rzeszowskiej ekipy do zawodów, słyszeliśmy, że łazik będzie adaptowaną wersją poprzedniego, ale diametralnie różniącą się technologicznie. - Wprowadziliśmy na przykład nowe koła według naszego pomysłu, odlewane z silikonu - tłumaczył Partyk Figiel z ekipy LRT, student lotnictwa i kosmonautyki PRz.
Do prac studenci wykorzystali druk 3D. - Legendary VI ma także nową konstrukcję ramy zabezpieczającej moduły i sensory, która nadaje kształt całemu pojazdowi. Zmodyfikowaliśmy też manipulator.
Nowy łazik posiada 5 kamer, cztery z nich zapewniają odpowiednią widoczność dla operatora, jedna służy do analizy obrazu przetwarzanego przez komputer.

Aby wygrać, zespół Politechniki Rzeszowskiej musi się zmierzyć z najlepszymi ekipami w czterech konkurencjach. Student lotnictwa i kosmonautyki wyjaśniał nam, że łazika czeka przejazd po trudnym terenie. Będzie musiał zabrać jakiś element i dowieźć w konkretne miejsce wskazane przez GPS. Zadaniem łazika będzie także pobranie próbki gruntu do analiz i wybranie najlepszej trasy do przejazdu.
Pod ocenę wzięta zostanie również obsługa panelu inżynieryjnego.

Zawody łazików w Stanach Zjednoczonych zaplanowane są do 2 czerwca. Studenci PRz wygrali je już dwukrotnie: w 2015 i 2016 r. Jak podkreślają, udało się im to dzięki doświadczeniu skrupulatnie zbieranemu podczas poprzednich edycji.

Politechnika słynie z „młodych zdolnych”.
Pisaliśmy także, że inna ekipa z PRz - studenci z Koła Naukowego Euroavia, brała udział w największych na świecie, prestiżowych zawodach konstruktorskich w Lakeland na Florydzie. Zawody współorganizowane były przez firmę Lockheed Martin-SAE Aero Design East. - Główną ideą zawodów było zaprojektowanie, zoptymalizowanie i zbudowanie samolotów udźwigowych - mówiła Anna Żmudka z koła Euroavia.
Studenci z PRz wywalczyli trzy medale. Zajęli 2. miejsce za podniesiony ładunek w klasie „micro”, 3. miejsce za podniesiony ładunek w klasie „regular” oraz 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. To nie pierwsze sukcesy studentów koła w międzynarodowych zawodach.


zobacz też: Chińczycy zafascynowani językiem polskim

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24