Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na spacer po klasztornych ogrodach w Rzeszowie najpóźniej jesienią

Bartosz Gubernat
Klasztorna inwestycja ma w sumie 7600 m kw. powierzchni całkowitej (kubatura to 28 540 m sześc.). Poza wykonaniem ogrodów i przebudową parkingu składa się na nią m.in. budowa trzech sal wielofunkcyjnych wraz z zapleczem sanitarnym oraz korytarza prowadzącego z krużganków w kierunku kaplicy. W ogrodach wykonanych w stylu włoskim będą m.in. plac z miejscem na ołtarz polowy, trawniki, labirynty z krzewów i kwatery z drzewami owocowymi. Teren będzie wyposażony m.in. w efektowne, wbudowane w posadzkę oprawy oświetleniowe. Inwestycja ojców Bernardynów jest warta 30 mln zł i została dofinansowana przez marszałka województwa z pieniędzy Unii Europejskiej. Umowny termin zakończenia prac to koniec roku.
Klasztorna inwestycja ma w sumie 7600 m kw. powierzchni całkowitej (kubatura to 28 540 m sześc.). Poza wykonaniem ogrodów i przebudową parkingu składa się na nią m.in. budowa trzech sal wielofunkcyjnych wraz z zapleczem sanitarnym oraz korytarza prowadzącego z krużganków w kierunku kaplicy. W ogrodach wykonanych w stylu włoskim będą m.in. plac z miejscem na ołtarz polowy, trawniki, labirynty z krzewów i kwatery z drzewami owocowymi. Teren będzie wyposażony m.in. w efektowne, wbudowane w posadzkę oprawy oświetleniowe. Inwestycja ojców Bernardynów jest warta 30 mln zł i została dofinansowana przez marszałka województwa z pieniędzy Unii Europejskiej. Umowny termin zakończenia prac to koniec roku. Archiwum
Budowa klasztornych ogrodów ojców Bernardynów jest już na ostatniej prostej. W części parkowej trzeba już tylko ułożyć alejki i posadzić drzewa. Na podziemnym parkingu brakuje jedynie linii.

Inwestycja w centrum Rzeszowa trwa od 2010 roku i zgodnie z umową ma się zakończyć do końca tego roku. Chociaż na zewnątrz tego nie widać, wykonawca robót w zimie nie próżnował.

W czasie niskich temperatur pracował głównie w nowej części klasztoru, którą dobudował w ubiegłym roku. To właśnie te prace zajęły najwięcej czasu i były najtrudniejsze. M.in. dlatego, że wymagały podkopania się pod fundamenty potężnej świątyni.

- Na szczęście wszystko przebiega tak, jak zakładaliśmy. Wnętrza są już praktycznie gotowe. W tej chwili montujemy instalacje wewnętrzne, m.in. wentylację, klimatyzację i ogrzewanie. Potem zostanie jeszcze ułożenie płytek i dopieszczenie pomieszczeń. Nie mamy żadnych opóźnień - deklaruje Piotr Dubis z firmy BEST Construction, kierownik budowy.

Powstały w ten sposób budynek wraz z poddaszem zabytkowego klasztoru stworzą dom pielgrzyma.

Druga część inwestycji to ogrody w stylu włoskim. Betonowa płyta, która posłuży za ich podłoże jest już pokryta specjalnym wodoszczelnym materiałem. Na podłożu ogrodów przewidzianych jest jeszcze kilka innych warstw odprowadzających, bądź zatrzymujących wodę. Taki układ ma zapobiegać nasiąkaniu betonu, a w czasie suszy zapewnić roślinom dostęp do wody. Urządzeniem ogrodów zajmie się kilka firm, z którymi zakonnicy uzgadniają już ostatnie szczegóły.- Naszym zadaniem będzie natomiast budowa alejek i montaż ławek - mówi Piotr Dubis.

Teren w większości zostanie obsadzony niskimi krzewami, które stworzą labirynt. Od strony pomnika i al. Cieplińskiego, na skarpie zostaną posadzone drzewa owocowe. Ta część robót powinna się rozpocząć na przełomie kwietnia i maja. Optymistyczny wariant zakłada, że ogrody będą gotowe w czerwcu. Jeśli prace się przeciągną, najpóźniej jesienią.

A co z parkingiem pod częścią parkową? Ten jest już w zasadzie gotowy. Zostało tu jeszcze tylko namalowanie linii oddzielających miejsca postojowe oraz montaż szlabanu przy wjeździe. Jak zapewniają ojcowie Bernardyni parking na prawie 200 aut będzie ogólnodostępny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24