MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na studia do Tomaszowa

MAREK JAKUBOWICZ
AUTOR
Rozmowa z prof. dr. hab. JANEM ŚWITKĄ, dziekanem Wydziału Zamiejscowego Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwerstytetu Lubelskiego w Tomaszowie Lub.: - Był pan pomysłodawcą utworzenia filii KUL w Boguchwale?

- Przed siedmioma laty złożyłem propozycję utworzenia zamiejscowego wydziału prawa i ekonomii KUL w podrzeszowskiej Boguchwale władzom uczelni i województwa. Władze KUL-u z ówczesnym rektorem ks. prof. Stanisławem Wielgusem zaakceptowały ją. Poparł ją także arcybiskup Ignacy Tokarczuk, który szczególnie przychylnie ustosunkował się do kierunku: spółdzielczość i socjologia wsi. Wsparcie finansowe obiecały banki spółdzielcze z Niemiec i Holandii. Niestety, nikt z ówczesnych władz i parlamentarzystów, z wyjątkiem posła Aleksandra Bentkowskiego, nie zainteresował się i nie poparł pomysłu.

- Wówczas pojechał pan w Polskę?

- Tę samą ofertę przedstawiłem władzom Tomaszowa Lubelskiego, mojego rodzinnego miasta. Tutaj wszystkie środowiska, zarówno prawicowe jak i lewicowe, przyjęły ją z aprobatą. Wniosek stanął na Radzie Miasta i został przyjęty jednogłośnie. Na początku uruchomiliśmy punkt dydaktyczny studiów zaocznych w zakresie prawa. Po kilku latach powstał wydział zamiejscowy prawa i administracji studiów dziennych i zaocznych. Kierunek marketing i zarządzanie funkcjonował jako punkt dydaktyczny. W tym roku akademickim, od października rusza on już w ramach wydziału zamiejscowego. W najbliższej przyszłości uruchomimy magisterskie studia językowe w zakresie germanistyki i anglistyki.

- Jaka jest baza lokalowa?

- Zaczynaliśmy od wynajętych sal w Liceum Ogólnokształcącycm. Następnie pozyskiwaliśmy kolejne pomieszczenia. Dwa lata temu otrzymaliśmy od banku PKO SA obiekt o powierzchni ponad 2300 m kw.., który został wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby uczelni.

- Czy dysponujecie akademikiem?

- Tak, dawny internat Zespołu Szkół Rolniczych został po odpowiednich remontach przystosowany do naszych potrzeb. Mamy pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe. W tym samym budynku mamy stołówkę. Całodzienne wyżywienie w ub. roku kosztowało studenta tylko 6 zł. W tym, w związku z kryzysem i postępującą drożyzną, kalkulujemy na 7 zł. To przy pełnej odpłatności, ale dla pewnej grupy studentów dopłata uczelni może wynieść nawet 50 proc.

- Studenci to młodzież z okolic Tomaszowa?

- Wręcz przeciwnie. Oni chcą się wyrwać w daleki świat. Do nas natomiast trafiają młodzi ludzie z Gdańska, Torunia, Łodzi, Częstochowy. Dużo jest z Podkarpackiego.

- Sysponujecie jeszcze wolnymi miejscami?

- Ze względu na poszerzenie bazy zwiększyliśmy nabór na pierwszy rok. Chętnie przyjmiemy tych, którzy zdali egzamin na wydział prawa lub historię na innych uczelniach, lecz nie dostali się z braku miejsc. Przyjmujemy też tych, którzy zdawali na KUL i nie dostali się z tego samego powodu.Termin do końca sierpnia.
Zainteresowanym podajemy adres: Wydział Zamniejscowy Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL , 22-600 Tomaszów Lubelski, ul. Lwowska 80, tel./fax. (0-84) 664-45-74.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24