Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na zwolnieniu lekarskim wyjeżdżali na wczasy lub pracowali

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Na Podkarpaciu nie brakuje osób, którzy zwolnienie lekarskie zamieniają w ekstra urlop lub dodatkową pracę
Na Podkarpaciu nie brakuje osób, którzy zwolnienie lekarskie zamieniają w ekstra urlop lub dodatkową pracę Archiwum Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie przeprowadza kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich. Na Podkarpaciu nie brakuje osób, którzy L4 zamieniają w urlop lub pracę.

ZUS w trzecim kwartale 2022 roku przeprowadził kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich 1103 osób. W konsekwencji - wobec 49 osób cofnięto zasiłki na łączną kwotę 103,5 tys. zł.

Przykładów nieprawidłowego wykorzystywania zwolnień na Podkarpaciu nie brakuje; m.in. kontrolujący odwiedzili miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie stwierdzono, że właściciel będąc na zwolnieniu obsługiwał klientów i przyuczał uczniów podczas praktyk do zawodu lub teść osoby chorej poinformował kontrolujących, że ten pomaga na budowie u szwagra.

Niektórzy z kontrolowanych przybywający na "lewym” zwolnieniu wykonywali pracę zarobkową z tytułu drugiego zatrudnienia czy wyjechali na zagraniczne wycieczki lub wczasy. Byli też tacy, którzy wykonywali prace na gospodarstwie rolnym (np. sadzili ziemniaki), a fryzjerka przebywając na zwolnieniu lekarskim miała otwarty salon i obsługiwała klientów. Wśród symulantów są też osoby, które remontowały dom podczas, gdy miały orzeczoną niezdolność do pracy.

- Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS czy pracodawcę - uprawnienie do kontrolowania chorych wynika bezpośrednio z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - informuje Wojciech Dyląg - regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

I przypomina, że osoba która jest niezdolna do pracy i przebywa na zasiłku chorobowym może być skontrolowana na dwa sposoby.

- To kontrola orzekania prowadzona przez lekarza orzecznika ZUS, czyli lekarz sprawdzi czy poprawnie została orzeczona niezdolność czyli czy lekarz leczący miał podstawy do wystawienia zwolnienia. Może być również kontrola przez płatnika zasiłku - czyli przez ZUS albo przez pracodawcę.

Zarówno przy kontroli orzekania jak i przy kontroli wykorzystywania, ZUS i pracodawca będą szukać chorego pod adresem widniejącym na zwolnieniu lekarskim.

- Nie jest to adres zameldowania czy zamieszkania ale adres pobytu podczas orzeczonej niezdolności. Dlatego przy każdym zwolnieniu musimy zwracać uwagę na adres który wstawił lekarz na zwolnieniu a w przypadku zmiany tego adresu (np. przenosimy się do mamy na okres choroby) musimy w ciągu 3 dni powiadomić o tym fakcie i pracodawcę i ZUS - dodaje rzecznik.

Sprawdziliśmy, jakie choroby zakaźne najczęściej dokuczały mieszkańcom województwa podkarpackiego w 2022 roku.

Te choroby zakaźne najbardziej dokuczały w 2022 roku mieszka...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24