MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół średnich przeciągnie się aż do sierpnia. 15 czerwca wystartuje nabór do liceów, techników i szkół branżowych

Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Ministerstwo edukacji podało, że 15 czerwca wystartuje nabór do liceów, techników i szkół branżowych. Szkoły już przygotowały ofertę i limity przyjęć do konkretnych klas. Z uwagi na epidemię i przesunięcia egzaminów ósmoklasistów, znacznie wydłużył się harmonogram rekrutacji. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych szkoły ogłoszą dopiero 12 sierpnia.

Ustalone przez MEN terminy musiały zostać dostosowane do przesuniętych egzaminów ósmoklasistów i wydawanych zaświadczeń o ich wynikach. I tak, od 15 czerwca do 10 lipca to czas na złożenie wniosku o przyjęcie i uzupełnienie go przynajmniej o kopię świadectwa ukończenia szkoły (inne są terminy m.in. dla szkół z oddziałami dwujęzycznymi).

Od 31 lipca do 4 sierpnia trzeba będzie dostarczyć jeszcze zaświadczenie o wynikach egzaminów ósmoklasisty.

- W tych kilku dniach uczeń, mając już świadomość, jak mu poszło na egzaminach, może jeszcze zmienić decyzję odnośnie szkół, do których chciałby się dostać

- podczas konferencji prasowej mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia. Tradycyjnie zostaną one wywieszone w szkołach, ale także będą mogły być opublikowane na stronie internetowej danej placówki. W ciągu następnych kilku dni, czyli od 13 do 18 sierpnia kandydaci muszą potwierdzić wolę przyjęcia do szkół, gdzie zostali zakwalifikowani. I to jest też moment na doniesienie oryginałów dokumentów. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia. Później będzie moment na ewentualne odwoływania się.

Rzeszowskie II Liceum Ogólnokształcące przygotowuje się do egzaminu maturalnego.

Tak rzeszowskie II Liceum Ogólnokształcące przygotowuje się ...

Rzeszowskie szkoły już przygotowały ofertę, która jest dostępna na stronie elektronicznego naboru. Dla przykładu, I LO zaplanowało przyjęcia do 5 pierwszych klas (po 31 uczniów). Oto propozycja rozszerzeń: a - język polski, historia, wiedza o społeczeństwie; b - angielski, geografia, wos, c - matematyka, fizyka, informatyka; d - matematyka, geografia, angielski; e - biologia, chemia.

II LO zaplanowało 9 oddziałów dla pierwszoklasistów (po 34 osoby w każdym).

- Mury szkoły opuściło co prawda 10 klas maturalnych, ale celowo organizuję nabór do 9 pierwszych klas, ponieważ nauka w liceum po reformie trwa 4, a nie 3 lata. Musiałem to wziąć pod uwagę planując przyjęcia w tym roku i kolejnych latach - tłumaczy Andrzej Szymanek, dyrektor II LO.
Zrezygnował z drugiej klasy humanistycznej, bo w "drugim" i tak zazwyczaj kierunki matematyczne i biologiczno - chemiczne są najbardziej oblegane.

Budowa Podkarpackiego Centrum Nauki w Jasionce koło Rzeszowa...

III LO zaplanowało nabór do 7 oddziałów, IV LO - 9, VI - 8, VII - 1, VIII - 3, IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi - 4, X - 1, XII - 4, XIV - 3, ALO - 3.

Oferta rzeszowskich techników jest bogata. Wśród kierunków m.in. technik: transportu kolejowego, mechanik lotniczy, lotniskowych służb operacyjnych, pojazdów samochodowych, budownictwa, logistyk, ekonomista, elektronik, hotelarstwa.

Szkoły branżowe zachęcają do nauki m.in. w zawodach: ogrodnik, sprzedawca, fotograf, murarz - tynkarz, betoniarz, hydraulik, kelner, krawiec, cukiernik, elektryk, fryzjer, stolarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24