Ustalone przez MEN terminy musiały zostać dostosowane do przesuniętych egzaminów ósmoklasistów i wydawanych zaświadczeń o ich wynikach. I tak, od 15 czerwca do 10 lipca to czas na złożenie wniosku o przyjęcie i uzupełnienie go przynajmniej o kopię świadectwa ukończenia szkoły (inne są terminy m.in. dla szkół z oddziałami dwujęzycznymi).
Od 31 lipca do 4 sierpnia trzeba będzie dostarczyć jeszcze zaświadczenie o wynikach egzaminów ósmoklasisty.
- W tych kilku dniach uczeń, mając już świadomość, jak mu poszło na egzaminach, może jeszcze zmienić decyzję odnośnie szkół, do których chciałby się dostać
- podczas konferencji prasowej mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji.
Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia. Tradycyjnie zostaną one wywieszone w szkołach, ale także będą mogły być opublikowane na stronie internetowej danej placówki. W ciągu następnych kilku dni, czyli od 13 do 18 sierpnia kandydaci muszą potwierdzić wolę przyjęcia do szkół, gdzie zostali zakwalifikowani. I to jest też moment na doniesienie oryginałów dokumentów. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia. Później będzie moment na ewentualne odwoływania się.
Rzeszowskie szkoły już przygotowały ofertę, która jest dostępna na stronie elektronicznego naboru. Dla przykładu, I LO zaplanowało przyjęcia do 5 pierwszych klas (po 31 uczniów). Oto propozycja rozszerzeń: a - język polski, historia, wiedza o społeczeństwie; b - angielski, geografia, wos, c - matematyka, fizyka, informatyka; d - matematyka, geografia, angielski; e - biologia, chemia.
II LO zaplanowało 9 oddziałów dla pierwszoklasistów (po 34 osoby w każdym).
- Mury szkoły opuściło co prawda 10 klas maturalnych, ale celowo organizuję nabór do 9 pierwszych klas, ponieważ nauka w liceum po reformie trwa 4, a nie 3 lata. Musiałem to wziąć pod uwagę planując przyjęcia w tym roku i kolejnych latach - tłumaczy Andrzej Szymanek, dyrektor II LO.
Zrezygnował z drugiej klasy humanistycznej, bo w "drugim" i tak zazwyczaj kierunki matematyczne i biologiczno - chemiczne są najbardziej oblegane.
III LO zaplanowało nabór do 7 oddziałów, IV LO - 9, VI - 8, VII - 1, VIII - 3, IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi - 4, X - 1, XII - 4, XIV - 3, ALO - 3.
Oferta rzeszowskich techników jest bogata. Wśród kierunków m.in. technik: transportu kolejowego, mechanik lotniczy, lotniskowych służb operacyjnych, pojazdów samochodowych, budownictwa, logistyk, ekonomista, elektronik, hotelarstwa.
Szkoły branżowe zachęcają do nauki m.in. w zawodach: ogrodnik, sprzedawca, fotograf, murarz - tynkarz, betoniarz, hydraulik, kelner, krawiec, cukiernik, elektryk, fryzjer, stolarz.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Krzan zebrało się na podsumowania i odsłoniła brzuszek. Jest czego gratulować?
- Wyciekły niepokojące zdjęcia Margaret. Tak nas promuje przed Francuzami. Wstyd?
- Wypełniony kościół na pogrzebie Zbigniewa Lwa-Starowicza. Jeden szczegół łamie serce
- Co włożyła na siebie Lara Gessler?! Aż nie wiadomo, gdzie podziać oczy | ZDJĘCIA