Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzono najaktywniejszych wolontariuszy na Podkarpaciu

Małgorzata Motor
Fot. Krzysztof Kapica
Agata Kleczyńska, studentka czwartego roku fizjoterapii UR, Paweł Rząsa i Artur Twardy, studenci Politechniki Rzeszowskiej to najaktywniejsi wolontariusze z Podkarpacia.

Wydarzenie to otworzyło też wyznaczony przez Radę Unii Europejskiej "Europejski Rok Działalności Wolontariackiej na rzecz aktywnego obywatelstwa" w województwie podkarpackim.

Gala była okazją do poznania sylwetek trzech najbardziej aktywnych wolontariuszy oraz trzech szkół, które aktywnie działały w ramach Programu "PROJEKTOR - wolontariat studencki" i dwóch instytucji zaangażowanych w promocję idei wolontariatu.

W kategorii "Wolontariusz Podkarpacia 2010" statuetki i tytuł otrzymali wolontariusze:

- Agata Kleczyńska, studentka czwartego roku fizjoterapii UR, zaangażowana w działalność wolontarystyczną od 4 lat, aktywnie włączając się
w wiele dziedzin związanych z wyrównywaniem szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i małych miast. Realizowała szereg projektów edukacyjnych na terenie całej Polski docierając tym samym do jej najodleglejszych zakątków, inspirując młodzież i tworząc pomost pomiędzy środowiskami będącymi źródłem wiedzy,
a środowiskami pozbawionymi do niej dostępu.

- Paweł Rząsa, student Politechniki Rzeszowskiej, jako wolontariusz współorganizował Podkarpacki Turniej Piłki Nożnej Szkół Programu "PROJEKTOR - wolontariat studencki", a także wizytę astronauty NASA na Politechnice Rzeszowskiej.

- Artur Twardy, student Politechniki Rzeszowskiej, który swoim zamiłowaniem do informatyki i sportu dzielił się z dziećmi z małych miejscowości, zarażając ich pasją i motywując do rozwoju. Brał udział w dziewięciu piknikach naukowych, gdzie prezentował zaprojektowane przez siebie roboty.

W kategorii "Szkoła Aktywna Społecznie" statuetki i tytuł otrzymały:

- Szkoła Podstawowa w Porębach Dymarskich, Zespół Szkół w Pustyni i Szkoła Podstawowa w Błażowej. Wszystkie placówki organizowały zajęcia dzieci z wolontariuszami podczas ferii, wakacji i roku szkolnego. W każdej z tych placówek odbył się piknik naukowy, gdzie młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę z nauk ścisłych. To szkoły od dawna związane z wolontariatem, gdzie idea wolontariatu jest jedną z misji szkoły.

W kategorii "Uczelnia odpowiedzialna i aktywnie społecznie" statuetki i tytuły otrzymały:

- Uniwersytet Rzeszowski, za aktywne włączanie się w promocję idei wolontariatu wśród studentów, udostępnienie bazy do spotkań ze studentami i za podjęcie się roli partnera strategicznego akcji "WOLONTARIAT - pozytywna energia". To właśnie z Uniwersytetu Rzeszowskiego jest obecnie najwięcej studentów - wolontariuszy
w Programie "PROJEKTOR - wolontariat studencki".

- Politechnika Rzeszowska - za pomoc we współorganizacji Turnieju Piłki Nożnej dla dzieci ze szkół wiejskich i współorganizację wizyty astronauty Terrego Virsta. Jest to także uczelnia, z której studenci - wolontariusze prowadzą interesujące pokazy związane z naukami ścisłymi.

Czwórka wolontariuszy odebrała także nagrody w postaci biletów na rejs promem do Szwecji. Sabina Kleczyńska i Artur Twardy za pokonanie największej ilości kilometrów podczas wakacyjnych wyjazdów na projekty edukacyjne do małych miejscowości - pokonali dokładnie razem 6208 km.

Agata Kleczyńska i Rafał Kuś - dwójka szczęśliwców, którzy zostali wylosowani spośród wszystkich wolontariuszy biorących udział w Akcji Młody Nobel - Pikniki Naukowe.

Organizatorem Gali był Uniwersytet Rzeszowski oraz Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Barka", której udało się zrealizować 1800 projektów edukacyjnych. To 25 tys. godzin działań prowadzonych przez 400 studentów - wolontariuszy na rzecz innych.

Dostrzegli tą pomoc m.in. prof. Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Pułkownik Terry Virts - Astronauta NASA oraz gwiazda ekranu - Szymon Majewski.

- Jesteśmy organizacją pozarządową, istniejącą od 2005 roku, działającą "non profit". Głównym kierunkiem naszych działań jest rozwój dzieci i młodzieży. Jednocześnie jesteśmy otwarci na inne możliwości. Szukamy przestrzeni, w których możemy sprawdzić się w kreatywnym, innowacyjnym działaniu. Działamy głównie w dziedzinie edukacji - edukacja bowiem nie jest przez nas pojmowana jedynie jako etap szkolny. Jesteśmy zwolennikami poglądu, że człowiek uczy się przez całe życie - podkreśla Adam Ptasiński, prezes Zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Barka".

I dodaje: - Naszym celem jest promocja kultury wolontariatu. Najważniejszym bowiem czynnikiem wpływającym na powodzenie naszych projektów są wolontariusze. Chcemy działać na rzecz kształtowania odpowiedzialnych i aktywnych postaw obywatelskich. Stworzenie pozytywnego klimatu wokół pracy wolontarystycznej daje wiele możliwości, zarówno w sferze rozwoju osobistego, jak i budowy kapitału społecznego - powiązań, które decydują o sile i energii społeczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24