Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi studenci dostaną 400 euro stypendium

Beata Terczyńska
Karolina Koterba z Rzeszowa, studentka pierwszego roku matematyki na UR: - Warto wybrać studia, które dają szanse na pracę i tak wysokie stypendia.
Karolina Koterba z Rzeszowa, studentka pierwszego roku matematyki na UR: - Warto wybrać studia, które dają szanse na pracę i tak wysokie stypendia. FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Najlepsi studenci będą otrzymywać prawie dwukrotnie wyższe stypendium niż dziś. Pod warunkiem, że wybrali studia na kierunkach znajdujących się na ministerialnej liście tzw. strategicznych dla gospodarki.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzyło listę tzw. kierunków zamawianych (strategicznych). Ich absolwenci są najbardziej potrzebni na rynku pracy. Na liście jest obecnie 10 kierunków technicznych i przyrodniczych, z określonymi specjalnościami. Uczelnie, które mają je w ofercie, mogły się starać o pieniądze. M.in. na stypendia dla studentów.

Więcej kierunków, więcej pieniędzy

- Trwają prace nad poszerzeniem tej listy. Studenci z wybranych kierunków dostaną w kolejnych latach wyższe, niż dziś stypendia. Nawet 400 euro miesięcznie - potwierdza Bartosz Loba, rzecznik MNiSW.

To kusząca oferta dla licealistów wybierających się np. na politechnikę, czy uniwersytet w Rzeszowie. W tym roku PRz otrzymała ponad 1,5 mln zł na 5 kierunków: mechanikę i budowę maszyn, budownictwo, inżynierię środowiska, matematykę oraz elektrotechnikę.

- Z każdego, w konkursie świadectw maturalnych, wybraliśmy po sześciu najlepszych studentów. Otrzymują oni po tysiąc złotych przez 9 miesięcy - mówi Maria Popek z działu kształcenia PRz.

Reszta pieniędzy zaplanowana została na zajęcia uatrakcyjniające studia, np. z profesorami z zagranicy, wybitnymi uczonymi czy specjalistami od przemysłu. Jest też pula na praktyki, staże, wyjazdy.

Tysiąc złotych to duża pomoc

Kierunki zamawiane

Inżynieria biomedyczna, mechatronika budownictwo, inżynieria środowiska i energetyka, elektrotechnika, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, matematyka, biotechnologia. Ważne są także odpowiednie specjalności.

Uniwersytet postarał się o ponad 850 tys. zł na matematykę. Stypendia dostaje 15 osób na specjalności: zastosowanie matematyki w finansach i bankowości. Wśród nich jest Karolina Koterba z Rzeszowa.

- Byłam zaskoczona, ale szczęśliwa, że przyznano mi taką pomoc. Tysiąc złotych to duże pieniądze. Odciążam rodzinę, mam za co kupić podręczniki, pomoce naukowe. Zostaje też trochę na własne przyjemności - cieszy się studentka UR.

Karolina uważa, że jej specjalność ma perspektywy i dlatego nie wybrała nauczycielskiej.

- Poza stypendiami pieniądze z tej puli przeznaczane są m.in. na wykłady, laboratoria, warsztaty (wykraczające ponad program) wprowadzenie j. angielskiego w finansach i bankowości, zajęć z najnowszych tendencji finansowego rynku pracy, czy praktycznego zastosowania informatyki - mówi dr Piotr Pusz z Instytutu Matematyki, koordynator projektu kierunków zamawianych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24