Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsze dane gospodarcze. Województwo podkarpackie odnotowało przyzwoity wzrost PKB

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Województwo podkarpackie odnotowało przyzwoity wzrost PKB.
Województwo podkarpackie odnotowało przyzwoity wzrost PKB. Pixabay
Według najnowszych danych PKB (produkt krajowy brutto) na Podkarpaciu przekroczył w 2021 r. 100 miliardów złotych, co oznacza wzrost o 12,8 procent w porównaniu z 2020 r.

Krzepiące dane o podkarpackiej gospodarce przekazał nam w najnowszym komunikacie Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Według tych danych nasz podkarpacki produkt krajowy brutto w 2021 roku wzrósł w cenach bieżących na Podkarpaciu o 12,8 proc. w porównaniu do 2020 roku. Tym samym region podkarpacki znalazł się wysoko pod tym względem wśród 17 regionów Polski.

Na początek konieczne jedno wyjaśnienie. To nie pomyłka, chodzi o najnowsze dane za 2021 rok. Dlaczego to tak długo trwa, przecież mamy już rok 2023?

- Dzieje się tak dlatego, że dane statystyczne o wynikach gospodarczych podkarpackich firm za 2021 r. są zbierane, sprawdzane, analizowane i akceptowane w 2022 roku, czyli po zakończeniu 2021 roku. Następnie te dane są poddane szczegółowej weryfikacji dla wszystkich województw, a następnie dla kraju. Dzięki temu są one oczyszczone z błędów. A po zsumowaniu umożliwiają GUS zaprezentowanie wiarygodnych danych o całej polskiej gospodarce, za dany rok - odpowiada dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego - Oddział w Rzeszowie.

Jak wyliczyli statystycy, wartość PKB na Podkarpaciu według wstępnych danych w 2021 r. przekroczyła magiczną liczbę 100 i wyniosła 100,7 mld zł. Chociaż to ogromna wartość, to jednak stanowi ona tylko o 3,8 proc. PKB Polski.

Tak kształtowały się wyniki PKB na Podkarpaciu od 2019 r. (na podst. danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie).
Tak kształtowały się wyniki PKB na Podkarpaciu od 2019 r. (na podst. danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie). Infografika Darek Szwed

Dla porównania największy udział wśród 17 regionów (jest to 16 województw Polski plus region stołeczny, warszawski wydzielony z woj. mazowieckiego) w produkcie krajowym brutto Polski odnotowano w regionie warszawskim stołecznym - 17,5 proc.
Natomiast najmniejszy udział do PKB całej Polski, bo wynoszący tylko 2,0 proc., wniosło w 2021 r. woj. opolskie.

Ciekawostką jest, że PKB przypadający na statystycznego mieszkańca Podkarpacia wyniósł w tym okresie 48,2 tys. zł. Podkreślenia wymaga natomiast dość znaczący wzrost podkarpackiego PKB w cenach bieżących o 12,8 proc. w porównaniu do 2020 roku, kiedy to gospodarka Podkarpacia odnotowała spadek PKB o 0,8 proc.

- Przyrost PKB w cenach bieżących o 12,8 proc., lokuje Podkarpacie na 7. miejscu w kraju i jest na tle innych województw kraju bardzo przyzwoity. Jednak w 2020 r. była pandemia COVID-19 i zamknięty na świecie przemysł lotniczy i motoryzacyjny, z którym kooperuje wiele firm z Podkarpacia. Sporo koncernów notowało wtedy spadki przychodów. Zamrożenie dotknęło tysiące firm wielu branż. Efektem był niższy, niż w 2019 r., poziom podkarpackiego PKB. Rok 2021 był lepszy, więc i wyniki firm podkarpackich były zdecydowanie lepsze, co wpłynęło m.in. na dwucyfrową dynamikę podkarpackiego PKB - tłumaczy dr Kaszuba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24