SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Najpiękniejszy w regionie dworzec kolejowy już działa [FILM]

  Najpiękniejszy w regionie dworzec kolejowy już działa [FILM]

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Dzięki remontowi dworzec PKP w Przemyślu zyskał nie tylko piękny wygląd, lecz również stał się bardziej funkcjonalny dla pasażerów.

  Dzięki remontowi dworzec PKP w Przemyślu zyskał nie tylko piękny wygląd, lecz również stał się bardziej funkcjonalny dla pasażerów. ©Łukasz Solski

  Po prawie dwuletniej przerwie, pasażerowie mogą korzystać z dworca głównego w Przemyślu. Jego remont kosztował 25 mln złotych. To najpiękniejszy tego typu obiekt w regionie.
  Dzięki remontowi dworzec PKP w Przemyślu zyskał nie tylko piękny wygląd, lecz również stał się bardziej funkcjonalny dla pasażerów.

  Dzięki remontowi dworzec PKP w Przemyślu zyskał nie tylko piękny wygląd, lecz również stał się bardziej funkcjonalny dla pasażerów. ©Łukasz Solski


  Od wczoraj, od południa główny dworzec kolejowy w Przemyślu już działa. Pomimo tego pasażerowie nadal kłębili się przed tymczasową kasą biletową, umieszczoną w kontenerze, przed budynkiem.

  - Wszystko takie nowe, piękne, strach wchodzić - komentowali pasażerowie.

  Przemyślanie zwiedzający stacyjne budynki najbardziej martwili się o to, jak długo pomieszczenia dworcowe będą w tak idealnym stanie.


  Powróciły drewniane żyrandole

  Przemyśl Główny


  Dworzec wybudowany w 1860 r., przebudowany w 1895 r. Obecnie korzysta z niego 1,2 mln pasażerów rocznie. Codziennie stacja obsługuje średnio 51 pociągów. Kosztujące 25 mln złotych prace remontowe przeprowadził Budimex SA, pod nadzorem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.  Odrestaurowane budynki wyglądają okazale. Podróżnych wita główna sala, bardziej przypominająca pomieszczenie pałacu niż hall dworcowy. Pieczołowicie odnowione wnętrza, z zachowanymi obrazami mistrzów malarstwa Strońskiego, Wygrzywalskiego i Talagi.

  Elegancka posadzka z terrakoty i sufit z odsłoniętym, jak dawniej, świetlikiem. Odnowiono wszystkie detale architektoniczne. Nad głowami podróżnych świecą drewniane żyrandole, jak przez dziesiątkami lat. W to wkomponowane kasy biletowe. Rozkład jazdy będzie wyświetlany na dużych monitorach. Projektantom udało się połączyć historię z nowoczesnością.

  - Głównym celem było wiernie przywrócenie wyglądu budynku z czasów jego największej świetności i wprowadzenie rozwiązań, które uczynią go bardziej funkcjonalnym dla pasażerów - twierdzi Barbara Leszczyńska z zespołu prasowego PKP.

  Poruszanie się po dworcu stało się łatwiejsze. W jaki sposób? Wystarczyło powrócić do pierwotnych rozwiązań sprzed ponad stu lat. Fachowcy mówią, że "przywrócono pierwotne ciągi komunikacyjnej".

  Serce miasta

  Podróżni zyskali nowoczesną poczekalnię. Jest łatwo dostępna dla niepełnosprawnych. Imponująco wyglądają sanitariaty. Są w nich również kabiny prysznicowe i pomieszczenia dla matki z dzieckiem. Znajdują się na niższym poziomie, zjeżdża się do nich windą. Można nią transportować również wózek inwalidzki.

  - Dworzec kolejowy jest sercem każdego miasta. To miejsce pierwszego i ostatniego wrażenia o mieście dla podróżnych. Przemyski dworzec, gdzie prowadzi się również odprawę graniczną, jest elementem marketingu kraju - podkreśla Lucyna Roszyk, prezes spółki Dworzec Polski.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Jakie zmiany czekają nas u lekarzy? [GOŚĆ NOWIN]

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO