Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsza dobra izolacja

Józef Lonczak
Są już nowoczesne preparaty, które izolują taras i służą jednocześnie do przyklejania płytek.
Są już nowoczesne preparaty, które izolują taras i służą jednocześnie do przyklejania płytek.
Podpowiadamy jak uniknąć błędu przy wykonywaniu balkonów i tarasów.

Planuję do swojego domku dobudować niewielki ganek, którego strop ma być tarasem. Jak wykonać prawidłowo wszystkie prace, aby potem nic nie przeciekało - pyta czytelnik z b. woj. tarnobrzeskiego.

Wykonanie tarasu jest jednym z najtrudniejszych elementów do wykonania na budynku. Prace te najlepiej powierzyć doświadczonemu i obeznanemu z nowymi technologiami i wykonawcy.

Najpierw solidny strop

Po postawieniu ścian wykonujemy strop najlepiej żelbetowy zbrojony o grubości 10 cm. Po wylaniu beton pielęgnujemy, chroniąc go folią przed nadmiernym odparowaniem wody, a razie konieczności polewamy wodą ( z umiarem), która jest niezbędna do technologicznego związania betonu.

Po osiągnięciu pełnej wytrzymałości konstrukcji stropu nad gankiem, czyli po 28 dniach można przystąpić do dalszych prac.

Hydroizolacja

W zgodnej opinii fachowców na tarasach i balkonach oprócz dobrej konstrukcji najważniejsza jest Izolacja przeciwwilgociowa tarasów. Musi ona być wytrzymała, odporna na stałe zawilgocenie i jednocześnie elastyczna.

Kolejność wykonania prac:

Kolejność wykonania prac:

Krok 1
Wykonujemy izolację przeciwwilgociową stropu z papy termozgrzewalnej lub folii.

Krok 2
Wykonujemy izolację cieplną (nie jest obowiązkowa).

Krok 3
Kładziemy zolacje przeciwwilgociową -zabezpieczająca ocieplenie.

Krok 4
Wykonujemy warstwę dociskową z zachowaniem 1-2 proc. spadku.

Krok 5
Robimy hydroizolację podpłytkową np. z płynnej folii.

Krok 6
Wykończamy taras płytkami z terakoty, gresu, lub klinkieru.

Jaka papa?

Czym zatem uszczelnić taras? Mogą do tego celu służyć papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru oraz powłoki bitumicznej z asfaltów zwykłych i modyfikowanych. Układa się je zawsze w dwóch warstwach, przedzielonych albo podsypką poślizgową z drobnego piasku, albo wkładkami z folii polietylenowej.

Pierwsza warstwa powinna być układana na równym podłożu, (bez ostrych wypukłości). Papę układa się z co najmniej 10-centymetrowym zakładem. Pierwszą jej warstwę przyklejamy lepikiem do podłoża.

Tu uwaga - na izolacje tarasów i balkonów nie nadają się papy na osnowie z tektury, bo nie gwarantują szczelności.

Folie

Równie skutecznie można zaizolować taras folią z polietylenu o dobrej jakości (wysoka gęstość HDPE), która może być:
płaska lub wytłaczana. Tą pierwszą układamy w dwóch warstwach, przy czym spodnią przykleja się do podłoża. Folia jest bardziej elastyczna niż papa i jej warstwy nie sklejają się ze sobą.

Folia wytłaczana także chroni taras (balkon) przed przenikaniem wody i ułatwia szybkie jej odprowadzenie. Folie te łączymy także na zakład i uszczelniony taśmą samoprzylepną.

Niektóre folie mają dodatkową powłokę z włókniny polipropylenowej. Zależnie od sposobu ułożenia oraz kształtu i wielkości wytłoczeń, folie takie mogą pełnić dwojaką funkcję. Po pierwsze, układane włókniną do spodu (na elastycznej zaprawie klejowej) - umożliwiają wykonanie izolacji bezpośrednio pod warstwą wykończenia tarasu i odprowadzanie pary wodnej z betonowego podłoża, dzięki czemu nie dochodzi do jej skraplania i zamarzania.

Po drugie, układane włókniną do góry - na folii płaskiej lub papie, zapewniają drenaż z warstw pod wykończeniem i szybkie odprowadzenie wody, która może wpływać pod posadzkę, np. przez spoiny między płytkami.

Następne warstwy

Na izolacji, jeśli wcześniej nie mieliśmy odpowiedniego spadku musimy położyć warstwę wyrównawczą grubości ok 3 cm kształtująca 1-2-procentowy spadek To ułatwi spływanie wody z powierzchni tarasu.

Następnie układamy izolację cieplną ze styropianu twardego lub wełny mineralnej twardej albo polistyrenu. Izolacja nie jest bezwarunkowo konieczna (chyba, że ganek jest ogrzewany), ale dzięki temu latem ganek nie będzie się tak nagrzewał, a zimą będzie w nim cieplej.

Teraz konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa z folii, czyli warstwa zabezpieczająca ocieplenie przed zawilgoceniem, do którego mogłoby dojść podczas układania jastrychu. Układamy ją podobnie jak paraizolację tj., na zakład i z wywinięciem na ścianę.

Na tym nie koniec, bo na ociepleniu i folii konieczna jest warstwa dociskowa grubości ok. 4 cm. Wykonuje się ją z betonu, który dobrze jest wzmocnić siatką przeciwprężną. Na warstwę dociskową kładziemy jeszcze tzw. hydroizolację podpłytkową. Wykonujemy ją z płynnej folii lub zaprawy uszczelniającej.

Dopiero teraz kładziemy warstwę wykończeniową, z terakoty, gresu, klinkieru lub kamiennych płytek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24