Najwyższa emerytura na Podkarpaciu wynosi ponad 13 tysięcy złotych

Ula Sobol
Ula Sobol
Najwyższa emerytura wypłacona przez ZUS w Rzeszowie wynosiła 13 627 zł. Archiwum
Rekordowa emerytura na Podkarpaciu to dokładnie 13 627 złotych, a najniższa to zaledwie 2,43 zł. Emeryci pytają: skąd te rozbieżności.

Średnia wysokość emerytury w grudniu 2019 r. wypłacanej przez oddział ZUS w Jaśle wynosiła 2000,86 zł, a w oddziale w Rzeszowie około 2275 zł.

Najwyższą emeryturę wypłaca ZUS w Rzeszowie

Najwyższa emerytura wypłacona przez ZUS w Rzeszowie wynosiła 13 627 zł. Otrzymuje ją mężczyzna ze stażem pracy ponad 56 lat, który przeszedł na emeryturę w wieku 74 lat. Oddział w Jaśle wypłacił najwyższą emeryturę w wysokości 11 419,03 zł - mężczyźnie, który w wieku ponad 71 lat przeszedł na emeryturę - staż jego pracy to ponad 44 lata.

POLECAMY: Na Podkarpaciu mamy stulatków, którym ZUS przyznaje co miesiąc 4 tysiące złotych brutto

Z kolei najniższą emeryturę na Podkarpaciu w wysokości zaledwie 2,43 wypłacił ZUS w Rzeszowie kobiecie, która w wieku przejścia na emeryturę 61 lat przepracowała 4 miesiące i 3 dni. Oddział ZUS w Jaśle wypłacił emeryturę w wysokości 5,08 mężczyźnie, który w wieku przejścia na emeryturę 65 lat i był on ubezpieczony z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

- Rozbieżności w emeryturach w Polsce są od lat i nie zmieni się to w najbliższym czasie. Generalnie wynikają one z faktu, że na wysokość wypłacanego świadczenia uzależniona jest od poziomu zarobków, od których były odprowadzane składki do ZUS

- wyjaśnia Dominik Łazarz, ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Na Podkarpaciu dodatkowo te emerytury są jednymi z najniższych, ponieważ mamy najniższy poziom zarobków w kraju - dodaje.

Jak zabezpieczyć się na starość?

- Przede wszystkim trzeba uświadamiać Polaków o tym, że wysokość emerytury w dużym stopniu zależy od odprowadzanych składek od legalnie wykonywanej pracy - zaznacza ekonomista. - Niestety w ostatnim czasie działania rządu zmierzające do likwidacji OFE nie pomagają. Jeżeli będziemy chcieli zostać w tym systemie to rząd pobierze tzw. opłatę przekształceniową wynoszącą aż 15 procent. To jest budowanie braku zaufania do całego systemu emerytalnego, co widać też po tym jak stosunkowo mało osób przystępuje do IKE. Poza tym obecnie cały rozbudowany system pomocy socjalnej, powoduje że część osób wychodzi z rynku pracy, dotyczy to zwłaszcza kobiet. Polityka socjalna powinna być bardziej oparta o rynek pracy, to spowoduje, że więcej Polaków będzie pracować. Dodatkowo powinniśmy zlikwidować przywileje emerytalne dla różnych grup, których jest w Polsce mnóstwo, a także zachęcać pracowników do jak najdłuższego stażu pracy.

Czytaj także

Im dłużej płacimy składki, tym wyższa jest emerytura

- Pamiętajmy, że wysokość emerytury zależy od naszego kapitału początkowego, który jest naliczany na 31.12.1998 r. oraz zaewidencjonowanych składek na indywidualnym koncie każdego ubezpieczonego. Wysokość świadczenia to iloraz sumy wyliczonego kapitału początkowego i składek zaewidencjonowanych na naszym koncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia. Staż pracy nie ma wpływu na ustalenie prawa do emerytury, ale może mieć wpływ na jej wysokość - wyjaśnia Wojciech Dyląg, rzecznik w województwie podkarpackim ZUS.

- Im dłużej płacimy składki, tym wyższa jest nasza emerytura. Wymagany staż do osiągnięcia najniższej emerytury wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Kwota minimalnej gwarantowanej emerytury wynosi od 1 marca 2019 roku 1100,00 zł brutto.

***
Na pytania związane z emeryturą będą odpowiadać eksperci ZUS podczas dyżuru w poniedziałek (20.01.2020) w godz. 9-10. tel. 17 858 61 85.


Ceny idą w górę. Co zdrożeje w 2020 roku

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bardzo trafne spostrzeżenia Pana Łazarza, zresztą jak zawsze. Choć obraz z całości tematu nie wynika pozytywny. OFE i ta opłata prowizyjna za pozostanie to jest skandal!

G
Gość

"Przede wszystkim trzeba uświadamiać Polaków o tym, że wysokość emerytury w dużym stopniu zależy od odprowadzanych składek od legalnie wykonywanej pracy" - pan ekonomista ma rację, tylko że przy tych rządach doprowadza tak budżet do ruiny, że za wiele lat już nikt nie będzie liczył ile się każdy odprowadziło!

O
Olek

Jak się czyta to włos jeży się na głowie :( Niestety budżet nie jest z gumy, a oni coraz więcej rozdają!

S
Staszek

Niespecjalnie wiarygodne są opinie przywołanego eksperta, który jest członkiem partii PO, siedzi w zarządzie powiatowym tej partii i pracuje w biurze poselskim posła PO. Nie ma niezależnych ludzi do komentowania?

G
Gość

niedługo cały system pierdyknie, bo rozdawnictwa którego ten rząd jest autorem nie da się utrzymać!

G
Gość

Do tych, co nie mają emerytury, lub mają te 5 zł: co robiliście całe życie ? Gdy inni pracowali ? Skoro nie pracowaliście całe życie i jakoś żyliście, to na starość też chyba nie potrzebujecie pieniędzy...

P
P
17 stycznia, 11:39, jan nowak:

No i po co tak zwodzicie ludzi?? sprawa jest prosta - to co nazywacie składka emerytalna to ukryty podatek - (przesłanki: brak dobrowolności i konkretnych zobowiazań) po ukończeniu powiedzmy 65 lat - otrzymacie państwo zasiłek socjalny którego wysokość jest proporcjonalna do składek ale nie jest jakąś forma oszczędności (pamiętajmy ze płacimy ukryty podatek)- należy wiec samemu sobie odkładać a tzw emerytur traktowac jako dodatek od państwa -który mzoe za iles tam lat jeszce bedzie albo inie bedzie (patrz OFE)

Racja w100 % !

G
Gość

Pracownikom szpitali przez lata wypłacano bardzo niskie pobory z powodu trudnej sytuacji płatnika i niedofinansowania. Dzisiaj po latach otrzymują bardzo niskie emerytury bo płacili za małe składki. Stracili podwójnie.I dziwią się że młodzi wyjeżdzają Kiedys takiej możliwości nie było. Granice były zamknięte..

j
jan nowak

No i po co tak zwodzicie ludzi?? sprawa jest prosta - to co nazywacie składka emerytalna to ukryty podatek - (przesłanki: brak dobrowolności i konkretnych zobowiazań) po ukończeniu powiedzmy 65 lat - otrzymacie państwo zasiłek socjalny którego wysokość jest proporcjonalna do składek ale nie jest jakąś forma oszczędności (pamiętajmy ze płacimy ukryty podatek)- należy wiec samemu sobie odkładać a tzw emerytur traktowac jako dodatek od państwa -który mzoe za iles tam lat jeszce bedzie albo inie bedzie (patrz OFE)

Dodaj ogłoszenie