Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nakręceni" do nauki

Ewa Gorczyca
Inspiracją do zainteresowania techniką była wizyta w Muzeum Lotnictwa i zajęcia w minilabie.
Inspiracją do zainteresowania techniką była wizyta w Muzeum Lotnictwa i zajęcia w minilabie. Łukasz Sokół Navegadores.
Dzieci z wiejskich szkół wzięły udział w programie eduBudzik.

Uczniowie szkół podstawowych z Hoszowa, Krościenka, Berezki i Polany ( w pow. bieszczadzkim) oraz Długiego, Faliszówki i Żeglec (pow. krośnieński) wzięli udział w ekspedycjach naukowych, realizowanych w ramach programu programu "eduBudzik - nakręcamy edukację!" Podczas dwudniowego pobytu w Krakowie odwiedzili m.in. Muzeum Lotnictwa, Centrum Wspinaczkowe Avatar, a także Uniwersytet Jagielloński, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Dzieci.

Człowiek może latać

- W pierwszym dniu pokazaliśmy uczniom miejsca inspirującej edukacji - mówi Piotr Wikarek ze stowarzyszenia Navegadores, partnera programu eduBudzik.
W Muzeum Lotnictwa mogli poznać historię lotnictwa, a także uczestniczyć w zajęciach w tzw. mini-labie. Do ich dyspozycji był m.in. symulator lotu oraz żyroskop. O takim wyborze zdecydował fakt, ze aeronautyka jest jednym z kluczowych osiągnięć technicznych naszej cywilizacji, a samolot łączy w sobie rozwiązania z różnych dziedzin nauki.

Drugi dzień ekspedycji to interaktywne warsztaty zorganizowane i prowadzone przez Uniwersytet Dzieci. - Przygotowaliśmy specjalny pokaz - opowiada Anna Grąbczewska, koordynator akcji ze strony Uniwersytetu Dzieci. - Zaprosiliśmy najlepszych współpracujących z nami naukowców. Monika Koperska, prowadząca pokaz, jest laureatką konkursu Famelab oraz jedną z najlepszych popularyzatorek nauki w Polsce. Dzięki spotkaniom z takimi ludźmi dzieci mogą zainspirować się nauką i łatwiej odkrywać swoje pasje i zainteresowania - dodaje.

Rola rodziców i nauczycieli

EduBudzik to program, który poprzez aktywną edukację pomaga najmłodszym uczniom w lepszej motywacji do nauki. Wspiera też rodziców i nauczycieli wesprze w inspirowaniu dzieci do odkrywania pasji i rozwijania zainteresowań. Pierwszym etapem programu są ekspedycje naukowe dla dzieci z klas III-VI szkół podstawowych, które na co dzień nie mają dostępu do ośrodków kulturalnych i naukowych, w dużych metropoliach.

- Nasz program pozwala integrować nauczycieli i rodziców we wspólnym celu - wspieraniu dzieci w odkrywaniu swoich pasji, podsycaniu ciekawości świata i podejmowaniu edukacyjnych wyzwań - mówi Małgorzata Jankowska, koordynator programu eduBudzik z wydawnictwa Nowa Era - Z badań wynika, że kluczowy moment, w którym powinno się szczególnie podsycać naturalną ciekawość dziecka, to czas między 9 a 12 rokiem życia. Jeśli w tym okresie nie będzie odpowiednio wspierane, jego motywacja do rozwoju spadnie i nauka przestanie być przyjemnością. Wiadomo też, że wpływ na motywację dziecka we wczesnym wieku szkolnym mają rodzice i nauczyciele.

Dlatego po ekspedycjach naukowych skierowanych do uczniów, przyjdzie kolej na edukację rodziców i nauczycieli, którzy oprócz warsztatów i spotkań z psychologami otrzymają specjalnie przygotowane poradniki z wieloma inspiracjami dotyczącymi motywowania dzieci
Kraków to drugie miasto po Warszawie, w którym odbywają się ekspedycje naukowe. Udział w nich bierze 600 uczniów z 7 województw w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24