Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nalot na języku - czy trzeba iść do lekarza?

Grażyna Woźniak
Pacjent, który zauważył u siebie jakąkolwiek zmianę na powierzchni języka, powinien zgłosić się do lekarza.
Pacjent, który zauważył u siebie jakąkolwiek zmianę na powierzchni języka, powinien zgłosić się do lekarza. Dariusz Danek
Wygląd języka świadczy o ogólnym stanie zdrowia. Nalot, który go pokrywa, może świadczyć o toczącej się w organizmie chorobie.

- Obecność nalotu na języku zależy w dużej mierze od gromadzenia się na jego powierzchni resztek pokarmowych, złuszczonego nabłonka, a także bakterii czy grzybów. To problem, który chorzy sygnalizują dość często - twierdzi lek. dent. Agata Chotkowska - Sekunda z przychodni stomatologicznej "Periocentrum" w Rzeszowie.

Biały nalot jest charakterystyczny dla osób mających problem z nieżytem żołądka, refluksem, niestrawnością. Jeżeli jest on gruby, przypominający kożuch zsiadłego mleka i daje się łatwo usunąć, można podejrzewać kandydozę, inaczej zwaną pleśniawkami. Spotyka się je po długiej kuracji antybiotykowej, przy spadku odporności organizmu, czy przy zmniejszonym wydzielaniu śliny.

U nałogowych palaczy, przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, oraz u osób nadużywających płukanek do jamy ustnej, może wystąpić tzw. język czarny, włochaty. Przerośnięte brodawki nitkowate na powierzchni są wówczas zabarwione na szarobiały, żółty, brązowy, a nawet czarny kolor. Bywa, że zmianom nie towarzyszą żadne dolegliwości.

- Czasami pacjenci skarżą na pieczenie, zaburzenia w odczuwaniu smaków. Występować może także nieświeży oddech, spowodowany przez bakterie produkujące lotne związki siarki. Podstawowe zabiegi higieniczne wówczas nie wystarczą. W takiej sytuacji pomoże natomiast oczyszczanie powierzchni języka przy użyciu specjalnej skrobaczki, przeznaczonej do tego celu - tłumaczy stomatolog.

Pacjent, który zauważył u siebie jakąkolwiek zmianę na powierzchni języka, powinien zgłosić się do lekarza. Niejednokrotnie konieczne bywa pobranie wymazu i dobranie odpowiednich leków w zależności od schorzenia.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24