Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Bank Polski przygotował monety z podobizną bieszczadzkiego żubra

Paulina Bajda
Miedzioniklowa dwuzłotówka ukaże się w nakładzie miliona sztuk, zaś srebrną kolekcjonerską dwudziestozłotówkę wybito w ilości 35 tys sztuk.
Miedzioniklowa dwuzłotówka ukaże się w nakładzie miliona sztuk, zaś srebrną kolekcjonerską dwudziestozłotówkę wybito w ilości 35 tys sztuk. NBP Rzeszów
Miedzioniklową dwuzłotówkę i srebrną kolekcjonerską dwudziestozłotówkę z podobizną żubra wyemitował Narodowy Bank Polski. Monety są przypisane do serii "Zwierzęta świata".

Wszystko z okazji obchodzonego obecnie Karpackiego Roku Żubra.

W piątek 25 października w Lutowiskach odbędzie się uroczysta prezentacja monet.

- Misją Narodowego Banku Polskiego jest również rozwijanie zainteresowań narodową kulturą, przyrodą, nauką i tradycją, w co doskonale wpisuje się jedna z emitowanych serii przedstawiających gatunki chronione - wyjaśnia Leokadia Wanatowicz, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie.

- To bardzo ważne, że właśnie żubr, jako symbol ochrony przyrody i symbol polskiego sukcesu w przywrócenie tego gatunku ludzkości, znalazł się na naszych monetach. Narodowy Bank Polski chce być promotorem pozytywnych zjawisk, jakie zachodzą w naszym otoczeniu, właśnie na obszarze Podkarpacia.

Dyrektor rzeszowskiego oddziału NBP zapewnia, że każdy z uczestników imprezy będzie mógł wymienić zwykłe dwuzłotówki, na te z podobizną żubra, bez ograniczeń. Dodatkową atrakcją będzie również wizyta w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem.

Rok z żubrem

Spotkanie jest jednym z elementów kalendarza Karpackiego Roku Żubra obchodzonego z inicjatywy działającej w Lutowiskach Kapituły Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Zimą zorganizowano narciarski bieg "Tropem żubra", wiosną odbyła się "Majówka z żubrami", a latem "Dzień żubra w Lutowiskach". Dodatkowo zorganizowano również konferencję naukową poświęconą żubrom oraz wystawę filatelistyczną "50 lat żubrów w Bieszczadach".

- Cykl wydarzeń związanych z Karpackim Rokiem Żubra pokazał, jak wielu sprzymierzeńców mamy w dziele ochrony tego gatunku - mówi Edward Balwierczak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

- W organizację imprez zaangażowali się między innymi: samorządowcy, nauczyciele, naukowcy, myśliwi, turyści, narciarze, filateliści, a także bankowcy. To pokazuje, że wokół spraw społecznie istotnych, a do takich należy ochrona rodzimej przyrody, możemy zjednać szerokie kręgi przyjaciół lasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24