Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz maluch to mądrala

Ewa Kurzyńska
Zdolny maluch to dla rodziców radość, ale też wyzwanie.
Zdolny maluch to dla rodziców radość, ale też wyzwanie. KRYSTYNA BARANOWSKA
Genialne dziecko to dla rodziców radość, ale też wyzwanie. Ważne, by w porę rozpoznać zdolności malucha. Dlaczego? Mama i tata mogą pomóc rozwijać talenty dziecka.

Sebastian miał rok, gdy zaczął mówić całymi zdaniami. Czytać zaczął jeszcze przed trzecimi urodzinami. Gdy miał cztery lata trafił do psychologa. Miał rozwiązać testy na inteligencję. Odpowiedzi stawiał błyskawicznie, jakby od niechcenia.

- Sebastianku, musisz się najpierw zastanowić. Nie odpowiadaj na "chybił trafił" - zaskoczona pani psycholog, próbowała ostudzić zapał dziecka.

Sebastian nie zwolnił. Wyniki zaskoczyły specjalistkę. Malucha można było wpisać na listę Mensy!

Rozpoznaj geniusza

- Podczas pracy spotkałam wiele takich dzieci - przyznaje psycholog Natalia Tomala. - Zdolny maluch to dla rodziców radość, ale też wyzwanie.

Jak rozpoznać, czy nasz maluch to "bystrzak"? Genialne dzieci rozwijają się szybciej niż ich przeciętnie uzdolnieni rówieśnicy. Przodują nie tylko pod względem intelektualnym. Geniusze bardzo często rozwijają się szybciej także fizycznie. Wcześnie siadają, chodzą.

Jak mogą przejawiać się zdolności Twojego dziecka

Jak mogą przejawiać się zdolności Twojego dziecka

Zdolności przywódcze - maluch jest pewny siebie, lubi się popisywać. Doskonale czuje się w grupie. Nie peszy go towarzystwo dorosłych, dotrzymuje słowa.
Zdolności plastyczne - kredki, farbki i ołówki to ulubione zabawki twojego dziecka. Maluch jest wrażliwy na piękno, wcześnie rysuje obrazki trójwymiarowe, zmienia tematykę prac.
Zdolności matematyczne - twój szkrab bez trudu rozwiązuje rebusy, szybko pojął zasady gry w szachy. Chętnie liczy.
Zdolności muzyczne - dziecko bez trudu powtarza raz usłyszaną melodię. Często nuci, lubi słuchać muzyki, ma poczucie rytmu.

- Zdolne maluchy dzielą się zazwyczaj na dwie grupy. Pierwszą stanowią dzieci o wysokim IQ, uzdolnione wszechstronnie. Drugą - dzieci uzdolnione wybitnie w jednym kierunku. I tu ciekawostka. Zdolności muzyczne często idą w parze z matematycznymi - tłumaczy Natalia Tomala, psycholog.

Genialne dziecko to dla rodziców powód do dumy i radości, ale też wielkie wyzwanie.

- Takim maluchem trzeba odpowiednio pokierować. Ważne, by stymulować jego rozwój, ale bez popadania w przesadę. Trzeba pilnować, by dziecko, skupione na "mądrych" zdaniach, nie zaniedbało np. kontaktów z rówieśnikami. Umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi jest równie ważna jak rozwijanie talentów - ostrzega Natalia Tomala.

Spędzaj czas z dzieckiem

Rodzice w prosty sposób mogą pomóc zdolnym dzieciom. Bardzo ważne jest wspólne spędzanie czasu. Jak najwięcej rozmawiaj z dzieckiem, odpowiadaj na pytania. Staraj się, by maluch cię zrozumiał. Możesz też "odbić" pytanie.

Na przykład, gdy szkrab zapyta: "Dlaczego pada śnieg?", odpowiedz: "A jak myślisz?". W ten sposób skłonisz dziecko do samodzielnego szukania odpowiedzi, sprowokujesz je do myślenia. Dziecku, które ma mniej niż 18 miesięcy, nie pozwalaj oglądać telewizji. Starsze może w ten sposób spędzić 30 minut.

Badania dowiodły, że maluchy, które dużo czasu spędzają przed szklanym ekranem, rozwijają się wolniej. Czytaj dziecku. W ten sposób rozbudzasz jego wyobraźnię, poszerzasz zasób słów. Wspólnej lekturze wystarczy poświęcić 20 minut dziennie.

- Najważniejsze ze wszystkiego jest jednak dobre poznanie własnego dziecka - kwituje Natalia Tomala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24