Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz patronat. Strzyżów będzie gościć przedstawicieli z 27 państw Unii Europejskiej

BB
pixabay
Od 18 do 22 października gmina Strzyżów będzie gościć delegatów z 27 gmin europejskich.

A dokładnie po dwóch przedstawicieli z każdej gminy, członków organizacji Stowarzyszenie Europejskich Gmin Wiejskich. Goście z zagranicy przyjadą do Strzyżowa na konferencję zamykającą projekt „Tolerancja i solidarność jako kluczowe wartości dla przyszłości Europy”.

Projekt zakłada m.in. zacieśnienie więzi pomiędzy wszystkimi partnerami Stowarzyszenia, a także lepsze zrozumienie istoty Unii Europejskiej, jej historii i różnorodności.

Konferencja odbędzie się 19 października o 10.00 w Siedlisku Janczar w Pstrągowej, a jej głównym punktem będzie debata o przyszłości Europy – znaczenie idei solidarności i tolerancji. Spotkanie organizuje gmina Strzyżów, która jest liderem projektu.

Stowarzyszenie Europejskich Gmin Wiejskich (Charter of European Rural Communites), do którego należy gmina Strzyżów, powstało w 1989 roku, a jego głównym celem jest budowanie europejskiej integracji, łączenie obywateli, a także stwarzanie możliwości współpracy we wspólnych inicjatywach projektowych.

Konferencja skierowana jest także do mieszkańców Strzyżowa, którzy w tych dniach zapewnią europejskim gościom zakwaterowanie i spędzą z nimi swój wolny czas.

***
Projekt pn. „Tolerancja i solidarność jako kluczowe wartości dla przyszłości Europy” współfinansowany jest w ramach unijnego programu „Europa dla Obywateli” (Działanie 2.2 Sieci miast). Przedsięwzięcie, jako jedyne w Polsce, w 2017 r. uzyskało grant Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) z siedzibą w Brukseli.

TEMAT PRZEWODNI, PROGRAM DEBATY: Znaczenie idei solidarności i tolerancji dla przyszłości Europy

9.30-10.00 – Rejestracja uczestników
10.00 – Otwarcie spotkania – Mariusz Kawa, burmistrz Strzyżowa, oraz Dagmara Preisner – zastępca burmistrza
10.10 – Zasady debaty, zapoznanie z programem i spodziewanymi rezultatami
10.40 – Debata – sesja I – Solidarność i tolerancja we współczesnej Europie Wspólne tworzenie projektu kampanii społecznej promującej solidarność i tolerancję w Europie. Opisanie przez uczestników debaty: grupy docelowej, min. dwóch zaplanowanych działań.
11.30 – Debata – sesja II – Co było wyzwaniem/trudnością i co się sprawdziło podczas realizacji dotychczasowych projektów w Polsce i Europie? Wykorzystanie europejskich i polskich programów wspierających zaangażowanie lokalnych społeczności – w tym młodzieży, synergię pomiędzy ofertą europejską a krajową, wolontariat – jako źródło kompetencji przydatnych na rynku pracy, społecznych i obywatelskich.
12.15 – Debata – sesja III – Plany działania. Możliwości kontynuowania wartościowych działań także po ustaniu finansowania.
13.00 – Przegląd raportów
13.15 – Podsumowanie debaty
13.45 – Jak „Solidarność” wpłynęła na moje życie… Wywiady z zaproszonymi gośćmi
14.15 – Uroczysty obiad

Prowadzenie debaty: Aleksandra Chodasz – trenerka i superwizorka dramy, prezeska Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”, posiadająca 15-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w środowiskach szkolnych, samorządowych, biznesowych, w organizacjach pozarządowych i społecznościach lokalnych. Ukończyła m.in. roczny kurs dramy stosowanej na Uniwersytecie w Exeter, studia na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych (Uniwersytet Warszawski), kursy i praktyki aktora i jokera Teatru Forum (Sandy Ackerman, Mezzi Franklin, Roberto Mazzini), szkołę trenerską Moniki Sowickiej, wiele kursów rozwojowych i doskonalących kompetencje pracy z grupą, tworzenia szkoleń i projektów oraz prowadzenia debat z wykorzystaniem metody Open Space Technology. Posiada rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (I stopnia), Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (II stopnia) i Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA (stopień superwizora).

Jak „Solidarność” wpłynęła na moje życie… Wywiady z zaproszonymi gośćmi przeprowadzi Paweł Bukała – dziennikarz, w latach 2003–2016 prezenter w Katolickim Radiu VIA. Posiada doświadczenie w pracy w dziale reportersko-informacyjnym, był redaktorem naczelnym działu sportowego, komentatorem i prowadzącym relacje z meczów siatkarskich oraz żużlowych. Współpracował z Polskim Radiem Rzeszów, tygodnikiem „Dzień Podkarpacia” oraz z magazynem „Strefa Biznesu”. Ukończył m.in. kurs pedagogiczny dla opiekunów i wychowawców. Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia w Rzeszowie w klasie skrzypiec. Aktualnie – dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci śpiewały hymn Polski na Rynku w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24