Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Podkarpackie

Redakcja
Dr. Krzysztof Kaszuba
Dr. Krzysztof Kaszuba
Wyższa Szkoła Zarządzania w Rzeszowie startuje w naszym konkursie z produktem o nazwie: Nowa formuła studiów biznesowych – zarządzanie – studia niestacjonarne.

Dr. Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania tłumaczy, że w większości polskich uczelni ekonomicznych króluje nauczanie tradycyjne, a więc: wykład, ćwiczenia, student, książka, czytelnia, dom. A z praktyką gospodarczą absolwent zapoznaje się dopiero w firmie.

- Rok temu zaproponowaliśmy nową formułę studiów biznesowych, która polega na tym, że wszystkie zajęcia dotyczące szeroko pojętych nauk ekonomicznych prowadzą praktycy, czyli ludzie, którzy nie tylko są nauczycielami, ale również pracowali, albo pracują w firmach, a więc dysponują szerokim wachlarzem praktycznych doświadczeń – mówi rektor.

Wykładają praktycy

Jeśli zaplanowane są wykłady z bankowości, to prowadzi je fachowiec z cenzusem naukowym, np. wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz WSZ w Rzeszowie, który również przez wiele lat był dyrektorem banku. A więc wie, o czym mówi i jaką wiedzę przekazuje studentom.

Jeśli zaplanowane są zajęcia z finansów, niezwykle ważne, bo podstawowe dla ekonomisty, to również prowadzą je praktycy, czyli ludzie z cenzusem naukowym, którzy kiedyś pracowali na uczelniach, a obecnie są dyrektorami finansowymi w firmach. Jednocześnie sobie dorabiają w WSZ, bo lubią pracę ze studentami. – To bardzo nowoczesna metoda nauczania, bo oparta na wiedzy praktycznej, czyli na tym, co w danej firmie zdarzyło się wczoraj, czy przedwczoraj. Na tym właśnie polega istota tej nowej formuły studiów biznesowych – dodaje dr Kaszuba.

Kiedy przewidziane są zajęcia z zakresu zarządzania, marketingu czy prawa handlowego, wówczas prowadzą je fachowcy, którzy mają również swoje firmy i świadczą usługi dla przedsiębiorstw, lub usługi doradztwa prawnego dla dużych spółek. - To wszystko bardzo wzmacnia szanse nie tylko na lepszą i sprawniejszą pracę absolwentów w interesie tych przedsiębiorstw, ale również w interesie naszego regionu i Polski – zaznacza rektor.

Na zajęcia z zarządzania przedsiębiorczością, zapraszani są praktycy, którzy opowiadają o tym, jak uzyskali sukces w biznesie. Uczelnia dysponuje też serią filmów pokazujących działalność małych i średnich podmiotów na Podkarpaciu. W trakcie 20-minutowej projekcji filmu student widzi jak naprawdę podmiot gospodarczy musi działać na rynku, bez względu na to, czy chodzi o firmę produkcyjną, czy usługową. Obserwuje też, jak rozwiązuje się w firmach problemy związane np. z certyfikacją konkretnego wyrobu czy zezwoleniem celnym.

Uczą zarządzania ryzykiem

- W ramach nowej formuły studiów biznesowych uczymy również studentów zarządzania ryzykiem. Czyli pokazujemy im, jakie zagrożenia mogą wystąpić w działalności biznesowej. A jeśli już je znamy, to możemy próbować zabezpieczyć się przed ryzykiem, które zawsze występuje w funkcjonowaniu każdego podmiotu gospodarczego. Im więcej wiemy na temat tego ryzyka, tym lepiej możemy się przygotować i zabezpieczyć – argumentuje dr Kaszuba.

Kolejną istotą nowej formuły nauczania jest pokazywanie studentom tego, co dzieje się aktualnie w biznesie, nie tylko na Podkarpaciu, ale również w Polsce i świecie. Stałym elementem zajęć są prezentacje i analizy aktualnych raportów Banku Światowego. Czyli nauka, jak robi się biznes w prawie 200 krajach świata. Studenci mają możliwość porównania, jak na tle tych 200 krajów świata wygląda sytuacja w gospodarce polskiej. – Pokazujemy, które kraje są na pierwszym miejscu i dlaczego, a także, jakie rozwiązania należy stosować, aby dogonić liderów – tłumaczy.

Istotnym elementem nowej formuły studiów biznesowych jest też prezentacja i analiza aktualnej sytuacji podkarpackich spółek giełdowych oraz tych, które przygotowują się do wejścia na parkiet.

- Pokazujemy też, jak wielką szansą podkarpackiej młodzieży, a także przedsiębiorców z regionu są środki UE na cele rozwojowe. Uczymy jak dobrze przygotować biznes plan. Zachęcamy też studentów do korzystania z pożyczek, których możemy udzielić do wysokości 120 tys. zł. Skorzystać mogą ci, którzy chcą stworzyć własną firmę – objaśnia dr. Kaszuba.

W biznesie bardzo ważna jest też znajomość języków obcych. WSZ przywiązuje bardzo duża wagę do nauki angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.

Si

Wybierz najpopularniejszy produkt z Podkarpacia

Tytuł w konkursie „Najpopularniejszy produkt Podkarpacia” przyznają nasi Czytelnicy. Każda prezentacja opatrzona jest numerem, który będzie pomocny podczas plebiscytu SMS-wego dla Czytelników. Zdobywca tytułu "Najpopularniejszy Produkt Czytelników Nowin" zostanie uhonorowany przez wydawcę GC Nowiny tj. Media Regionalne Sp. z o.o. nagrodą w wysokości 5.000 złotych, do wykorzystania w formie reklamy firmy w GC Nowiny, na warunkach określonych w umowie.

Jak głosować?

- W treści sms-a wpisać hasło NDP;

- Po haśle należy wstawić spację i numer przyporządkowany danemu produktowi, np. NDP 33;

- SMS-a wysyłamy na numer 71051 (koszt sms-a wynosi 1,22 zł z VAT).

Na Czytelników, którzy głosują w naszym konkursie na swój ulubiony produkt czekają atrakcyjne nagrody. Szczegóły wkrótce.

Jeszcze przyjmujemy zgłoszenia

Można jeszcze zgłosić uczestnictwo w konkursie. Informacje pod numerem tel. 017 867-23-52 lub 693 432 870, email: [email protected]

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24