Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel z Krosna laureatem nagrody im. Ireny Sendlerowej

Ewa Gorczyca
Fot. Tomasz Jefimow
Grzegorz Bożek, nauczyciel z Krosna, znalazł się wśród laureatów nagrody specjalnej "Za naprawianie świata".

Nagroda wyróżnia nauczycieli - polskich i amerykańskich - którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i odgrywają aktywną w społeczności lokalnej, propagują wartości i postawy, które reprezentowała Irena Sendlerowa.

Bożek jest znany w mieście jako inicjator działań ekologicznych i edukacyjnych. Pracował jako pedagog szkolny, wychowawca i nauczyciel historii. Przez wiele lat był liderem lokalnego stowarzyszenia, animatorem kultury, organizatorem koncertów muzycznych.

Od 1996 roku związany jest ze Stowarzyszeniem Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, szefem miesięcznika "Dzikie Życie" i witryny pracownia.org.pl.

Kilka lat temu rozpoczął - wraz ze Stowarzyszeniem Olszówka - akcję odnawiania cmentarza żydowskiego. Zaangażował do niej uczniów i studentów. Kirkutem opiekuje się do dziś. Jego pomysłem są lekcje historii prowadzone w tym miejscu.

Wraz z Muzeum Podkarpackim przygotował wystawę fotograficzno-edukacyjną "Ocalić od zapomnienia" dokumentującą losy krośnieńskiej społeczności żydowskiej.

Uroczyste wręczenie wyróżnień w konkursie odbyło się w Pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Krośnianin odebrał je z rąk Krzysztofa Czyżewskiego, przewodniczącego kapituły konkursu,
założyciela Fundacji Pogranicze oraz Alicji Pacewicz, dyrektorki Centrum Edukacji Obywatelskiej.
- Traktuję to jako docenienie społecznej pracy wszystkich ludzi, którzy pomagają zachować pamięć o zabytkowym krośnieńskim cmentarzu żydowskim - mówi Grzegorz Bożek.

Dodaje, że młodych ludzi wciąż trzeba uczyć szacunku do innych kultur, tradycji i poglądów. - Jedynie lepsze rozumienie innych daje szansę na to by życie we współczesnym świecie było pozbawione konfliktów - uważa.

Wyróżnienie w konkursie im. Ireny Sendlerowej nie jest pierwszą tego typu nagrodą Bożka. W 2005 roku otrzymał nagrodę Michaela Traisona za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce przyznawaną Polakom, polskim organizacjom i miastom, które czynią wiele dla mówienia o wspólnej przeszłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24