Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie oddamy kolekcji Dąmbskich

Antoni Adamski
Dyrektor Sylwester Czopek pokazuje perłę Galerii. To "Apelles malujący Kampaspe”, pędzla nieznanego flamandzkiego malarza  z poł. XVII w.
Dyrektor Sylwester Czopek pokazuje perłę Galerii. To "Apelles malujący Kampaspe”, pędzla nieznanego flamandzkiego malarza z poł. XVII w. TADEUSZ POŹNIAK
Zakład Narodowy im. Ossolińskich domaga się zwrotu 162 obrazów i 39 grafik z Galerii Dąmbskich. Rzeszów przez 104 lata opiekował się kolekcją.

Do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w piątek dotarło pismo z Wrocławia. Dr Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum żąda zwrotu obrazów i grafik. Uważa je za własność Ossolineum. Wniosek o zwrot kolekcji przekazał za pośrednictwem ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Minister Kazimierz Michał Ujazdowski pochodzi właśnie z Wrocławia.

Razem brońmy bezcennej kolekcji

Prof. dr hab. Sylwester Czopek, dyrektor Muzeum Okręgowego przygotowuje obszerne pismo do ministerstwa i prosi władze o interwencje.

Dziś sprawa będzie omawiana na sesji Rady Miasta. Przypuszczalnie radni podejma uchwałę w tej sprawie.

- Nie ma żadnych historycznych ani moralno - etycznych powodów, aby Galeria wyjechała do Wrocławia - podkreśla dyrektor Czopek.

Łukasz Andres, rzecznik marszałka województwa poinformował nas ogólnikowo: - Sprawa jest w załatwianiu. Negocjacje trwają.

Galeria Dąmbskich

Galeria Dąmbskich

Zbiór 162 obrazów z okresu od końca XVI do pocz. XIX w. Są w nim obrazy malarzy z Niderlandów, Włoch, Francji, Austrii i Niemiec. W skład Galerii wchodzi także 39 sztychów z XVIII w. przedstawiających malowidła w loggiach watykańskich Rafaela. Galeria należy do najcenniejszych zbiorów malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce. Porównać go można do zbiorów malarstwa w muzeach Lipska, Salzburga, Pragi, Budapesztu, Bordeaux.

Kiedyś nie chcieli obrazów

Wacław Passowicz, członek Rady Muzealnej Muzeum Okręgowego, wicedyrektor Muzeum Historycznego w Krakowie: - Galeria Dąmbskich to perła w koronie miasta, której nie należy na siłę wydłubywać scyzorykiem. To nie fair, by Ossolineum (które niegdyś nie znalazło miejsca na Galerię) żądało dziś zwrotu kolekcji od ponad stulecia związanej z Rzeszowem.

Dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich jest nieobecny w pracy do 1 kwietnia. Nikt w jego zastępstwie nie chce wypowiadać się o sprawach przejęcia Galerii Dąmbskich z Rzeszowa.

* * * * *

W roku 1903 Stanisław Dąmbski przekazał Galerię w depozyt Magistratowi Miasta Rzeszowa. Obrazy rozwieszono w ratuszu i udostępniono zwiedzającym. Tak było do roku 1941, kiedy to Franciszek Kotula utworzył Muzeum Miejskie, do którego przekazana została Galeria Dąmbskich. Jego następca - Muzeum Okręgowe zakonserwowało większość obrazów. Można je oglądać w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24