Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje por. Henryk Atemborski „Pancerny”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ

PS
Por. Henryk Atemborski „Pancerny” odszedł na wieczna wartę
Por. Henryk Atemborski „Pancerny” odszedł na wieczna wartę Stowarzyszenie Odra - Niemen
W nocy z 29 na 30 grudnia, w wieku 93 lat, zmarł por. Henryk Atemborski „Pancerny”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ i działacz NSZZ „Solidarność”, Świadek Historii IPN. Por. Pogrzeb Henryka Atemborskiego odbędzie się 4 stycznia. Msza święta o godz. 13 w Nowej Sarzynie, a pochówek na cmentarzu w Rudzie Łańcuckiej.

Porucznik Henryk Władysław Atemborski urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Łodzi. Był uczestnikiem obrony Warszawy we wrześniu 1939 r., w czasie wojny związany był z partyzantką ziemi kieleckiej, w 1944 r. pod ps. „Pancerny” był żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem oddziałów mjr. Władysława Kołacińskiego „Żbika” i mjr. Eugeniusza Kernera „Kazimierza”. Latem 1944 r. został ranny w walce z Niemcami.

Po wojnie został aresztowany i poddany kilkumiesięcznemu brutalnemu śledztwu. W latach 50. osiedlił się w Mielcu.. Pracował na WSK w Mielcu, a następnie w Zakładach Chemicznych w Nowej Sarzynie.

Od 1954 r. rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Był członkiem, założycielem PTTK WSK Mielec i później kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Był przewodnikiem i instruktorem krajoznawstwa PTTK. Od 1980 r. działał w Zarządzie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku w 1981 r.

W dniach 5 maja 2002 r. – 22 kwietnia 2003 r. odbył samotną rowerową podróż dookoła Europy. Był autorem książki „2005 – 183 'Rowerem dookoła Europy”. Za rozsławienie imienia Nowej Sarzyny na drogach całej Europy w czasie wyprawy rowerowej Rada Miejska dnia 4 czerwca 2003 r. nadała Henrykowi Atemborskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

Był organizatorem i uczestnikiem setek spotkań z młodzieżą. Jako działacz PTTK organizował imprezy o tematyce patriotycznej i turystycznej. Współpracował z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, któremu udostępnił swoje zbiory. Wśród nich są nagrania wykonane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.

Por. Atemborski zbył wielokrotnie honorowany, do najważniejszych odznaczeń należą: Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (1955), Krzyż Partyzancki (1995). Krzyż Więźnia Politycznego (1997), Krzyż Semper Fidelis (1980), Order Przelanej Krwi za Ojczyznę (1997), Order Męczeństwa i Zwycięstwa (1997), Odznaka Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP (2001), Nagroda Honorowa IPN „Świadek Historii” ( 2013).
Na podstawie IPN O. Rzeszów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24