MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalnie produkowali w Rzeszowie silnie uzależniający klefedron. Sześć osób zostało oskarżonych przez prokuraturę

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Niebezpieczny, silnie uzależniający klefedron był produkowany w jednym z domów w Rzeszowie.
Niebezpieczny, silnie uzależniający klefedron był produkowany w jednym z domów w Rzeszowie. Prokuratura Krajowa
Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją klefedronu.

Wśród oskarżonych jest Mariusz S. (51 lat), Henryk K. (55 lat), Dominik K. (50 lat), Grzegorz S. (41 lat), Jacek R. (42 lata), Krystian Z. (25 lat). Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

- Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzanie znacznych ilości narkotyków, klefedronu - informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się wytwarzaniem w domu jednorodzinnym w Rzeszowie, w co najmniej ośmiu cyklach produkcyjnych, znacznych ilości klefedronu, substancji psychotropowych.

- W okresie od czerwca 2022 roku do lutego 2023 oskarżeni wytworzyli łącznie 75 kg klefedronu, natomiast w dniu zatrzymania wytworzyli substancję psychotropową w postaci klefedronu w formie płynnej w ilości 238 litrów oraz 26 kg - twierdzi prokuratura.

W trakcie przeszukań funkcjonariusze ujawnili substancje psychotropowe, półprodukty, instrukcje, sprzęt to wytworzenia klefedronu. Substancje chemiczne były dostarczane bezpośrednio do miejsca produkcji lub były przechowywane w specjalnie wynajętych magazynach i kontenerach.

- Trzech oskarżonych przyznało się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyło obszerne wyjaśnienia dotyczące przedmiotu prowadzonego postępowania. Pozostali oskarżeni nie przyznali się do popełniania zarzucanych przestępstw i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień - dodają śledczy.

Klefedron to organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu. Powoduje bardzo silne pobudzenie psychoruchowe, zachwianie równowagi, brak kontaktu z chorym, gwałtowne zmiany reakcji - pobudzenie - "odlot"- halucynacje, chwilowy powrót do rzeczywistości - silne pobudzenie.

Ponadto wysoką potliwość, wyraźnie podwyższone lub obniżone tętno i ciśnienie, wysoką temperaturę ciała lub gwałtowny spadek, zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego i pracy układu sercowo-naczyniowego. Ma działania stymulujące z możliwą euforią i podnieceniem, otwartością i chęcią do kontaktu. Powoduje drżenie rąk, rozszerzone źrenice, trudność opanowania.

Produkcja tego narkotyku jest opłacalna, dlatego podejmuje się jej wiele grup przestępczych. Kilkanaście dni temu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali na Pomorzu jedną z większych, nielegalnych fabryk tego narkotyku. Przejęli 3,8 tony klefedronu o czarnorynkowej wartości 61 mln złotych. Ponadto kilkadziesiąt ton różnych chemikaliów, laboratorium itp.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24