Niemiecki specjalista: przyczyną wybuchu pandemii koronawirusa był wypadek w laboratorium w Wuhan

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Udostępnij:
Naukowcy wciąż starają się ustalić, jak doszło do wybuchu pandemii koronawirusa. Profesora Roland Wiesendangera z Hamburga twierdzi, że sprawcą nie były zakażone zwierzęta, tylko wypadek w laboratorium w chińskim Wuhan.

Zdaniem niemieckiego naukowca z Hamburga profesora Roland Wiesendangera, zarówno liczba, jak i waga dowodów sprawiają, iż jest bardzo prawdopodobne, że źródłem pandemii koronawirusa był wypadek w laboratorium Institute of Virology w chińskim mieście Wuhan.

Profesor badał ten problem od stycznia do grudnia 2020. Prowadził badania, korzystając z różnych źródeł, literatury naukowej, artykułów w mediach drukowanych i internetowych oraz kontakty z kolegami z innych krajów.

W przeciwieństwie do wcześniejszych epidemii związanych z koronawirusem, takich jak SARS i MERS, do dziś , a więc ponad rok po wybuchu pandemii nie można zidentyfikować żadnego zwierzęcia, które mógłby umożliwić przenoszenie patogenów SARS-CoV-2 z nietoperzy na ludzi. Tym samym, jak zauważa profesor teoria, że choroba pochodzi od zwierzęcia jest nieprawdopodobna.

Wiesendanger mówi o kolejnym dowodzie na to, że wirus wydostał się z laboratorium. To ogromna łatwość, z jaką nas atakuje. Dzieje się tak ze względu na specjalne wiązania komórek i białkowe wypustki wirusa. Wcześniejsze odmiany koronawirusów nie miały takich właściwości, co ma – zdaniem badacza – wskazywać na to, iż został on stworzony przez człowieka.

Dziś już wiadomo, że na targu rybnym w Wuhan, gdzie miał się „narodzić” koronawirus nie sprzedawano nietoperzy. Miejscowy Instytut Wirusologii posiada jedną z największych na świecie kolekcji patogenów nietoperzy, które pochodzą z odległych jaskiń w południowych prowincjach Chin. Jest mało prawdopodobne, aby nietoperze przedostały się w sposób naturalny do Wuhan z miejsca położonych o dwa tysiące kilometrów dalej, a następnie wywołały pandemię w bezpośrednim sąsiedztwie tego instytutu.

Profesor przypomina, że badacze instytutu przez wiele lat przeprowadzali manipulacje genetyczne na koronawirusach, aby uczynić je bardziej zaraźliwymi, niebezpiecznymi i śmiertelnymi dla ludzi. Świadczą o tym publikacje w naukowej literaturze fachowej. Udokumentowano uchybienia w zakresie bezpieczeństwa w instytucie w Wuhan jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Istnieje wiele bezpośrednich wskazań laboratoryjnych pochodzenia patogenu SARS-CoV-2. Mówi się, że jako pierwszy zarażony został młody naukowiec z tej placówki. Został on zwolniony, potem zmarł.

Co więcej, o czym wspomina niemiecki profesor, istnieją wskazania, że patogen SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się z instytutu wirusologicznego nie tylko w październiku 2019 roku.

Obecna pandemia zdominowała medialne przekazy i będzie nas zajmować przez wiele lat - nie tylko ze względu na skutki społeczne i gospodarcze. Nawet dzisiaj krytyczne, oparte na podstawach naukowych zbadanie pochodzenia pandemii ma ogromne znaczenie, ponieważ tylko na tej podstawie można będzie podjąć odpowiednie środki zaradcze, aby do wybuchu podobnej zarazy nie doszło w przyszłości, mówi prof. Roland Wiesendanger.

Zwoje badanie profesor zakończył w styczniu 2021 roku i rozpowszechnia je oraz omawia w kręgach naukowych. Celem publikacji jest pobudzenie dyskusji, szczególnie w odniesieniu do etycznych aspektów badań nad „zyskiem”, które czynią patogeny bardziej zaraźliwymi, niebezpiecznymi i śmiertelnymi dla ludzi. To nie może być już tylko kwestia małej grupy naukowców, ale musi pilnie stać się przedmiotem publicznej debaty – kończy autor opracowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Niemiecki specjalista: przyczyną wybuchu pandemii koronawirusa był wypadek w laboratorium w Wuhan - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emeryt

A pewien znany dziennikarz mówił o tym już jaki rok temu. Słyszeli przypadkiem?

J
Ja-sio石膏粉
22 lutego, 17:42, BoB:

Przeczytałem: „Niemiecki badacz przyczyną wybuch pandemii” i pomyślałem, że znów świat cierpii przez Szkopów...

A tu nic z tego!

Bo moze ci w Wuhan sa polskiego pochodzenia?

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie