Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni z Jasła dostają pieniądze z PFRON

Ewa Wawro
Beata Rak, dyrektor PCPR w Jaśle: - W ub. r. w ramach programu finansowanego ze środków unijnych powstał przy jasielskim PCPR - e punkt konsultacyjno - doradczy dla osób niepełnosprawnych. Zapewniamy kompleksową obsługę i pomoc. każdy może przyjść i uzyska szczegółowa informację.
Beata Rak, dyrektor PCPR w Jaśle: - W ub. r. w ramach programu finansowanego ze środków unijnych powstał przy jasielskim PCPR - e punkt konsultacyjno - doradczy dla osób niepełnosprawnych. Zapewniamy kompleksową obsługę i pomoc. każdy może przyjść i uzyska szczegółowa informację. Fot. Ewa Wawro
Niepełnosprawni dostają pieniądze z jasielskiego PFRON. Trzeba tylko złożyć wniosek.

Zofia Wojtas z Jasła, od 19 lat jest na rencie inwalidzkiej.

- Coraz gorzej ze zdrowiem, pomyślałam sobie więc o rowerku rehabilitacyjnym, bo to usprawnia organizm i pomaga na wiele chorób - mówi pani Zofia. - I o poduszce ortopedycznej pod głowę. Jeszcze nie korzystałam takiej możliwości i pomyślałam, że najwyższy czas wciąć się za to.

Jakich możliwości?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje takie zakupy. Trzeb tylko złożyć odpowiedni wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jaśle. Zainteresowanie tą formą pomocy rośnie z roku na rok.

- Na podstawie analiz widać, że przybyło znacznie osób niepełnosprawnych, a tym samym i wniosków jest więcej - podkreśla Beata Rak, dyr. PCPR w Jaśle. - Do nas przede wszystkim zwracają się głównie "wózkowicze", osoby naprawdę potrzebujące tej pomocy. Dostają chociażby pieniądze na zakup pieluchomajtek, materacy przeciwodleżeniowych, wózków inwalidzkich - wylicza pani dyrektor.

Remont łazienki usprawni życie

Anna Januś ze Święcan jest już po czterech operacjach. O możliwości starania się o pieniądze na usunięcie barier architektonicznych w swoim domu dowiedziała się o lekarza i złożyła wniosek o łazienkę z prysznicem.

- Nie dam rady wejść do wanny, muszę myć się w misce, dzieci muszą mi pomagać - skarży się na utrudnienia pani Anna. Złożenie wniosku wiąże się z załatwianiem kilku formalności. - Trzeba mieć opis od lekarza, papierek z Urzędu Skarbowego, wybrać z gminy zaświadczenie, ze się nie ma gospodarstwa, wypełnić formularze, ale to normalne, bo wszędzie trzeba zbierać różne potrzebne papierki - podkreśla inwalidka.

Na co idą pieniądze?

W ub. r. PCPR w Jaśle ze środków PFRON na realizowane zadania wydało ponad 2 mln zł. Pokryli m.in. koszty działania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jaśle, dofinansowali turnusy rehabilitacyjne, sport, kulturę i rekreacje osób niepełnosprawnych, zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny i likwidację barier architektonicznych.

Wnioski wpływają przez cały rok

Budżet, jakim dysponuje PCPR w Jaśle jest jednak ograniczony. Nie dla wszystkich starczy. Zarząd powiatu co roku ustala zasady. Ważna jest kolejność wpływu, ale nie jest to tak, że kto pierwszy ten lepszy.

W ub. roku priorytet miały wnioski osób na wózkach inwalidzkich, którym codzienne funkcjonowanie sprawia największe trudności. W tym roku nie ma jeszcze ustalonych zasad, bo jeszcze nie wiadomo, jakim budżetem PCPR będzie dysponował.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24