Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej w Bratkowicach - Laureat Plebiscytu Edukacyjnego 2021

Materiał promocyjny - Laureat Plebiscytu Edukacyjnego 2021
Udostępnij:
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach funkcjonuje od 1.09.2013r.. Powstała po zlikwidowaniu przez władze gminy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej. Organem założycielskim i prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka”.

Na początku szkoła była 6-klasową szkołą podstawową, a od momentu likwidacji gimnazjów jest szkołą 8-letnią.
W klasach I – VIII uczy się obecnie średnio 61 – 65 uczniów. Klasy są mało liczne, co daje doskonałe warunki indywidualizacji nauczania i stworzenia każdemu dziecku szansy maksymalnego rozwoju na miarę jego możliwości.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach kontynuuje koncepcję pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej zlikwidowanej szkoły. Realizuje podstawę programową zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ma uprawnienia szkoły publicznej. Jest szkołą bezpłatną. Szkoła utrzymywana jest wyłącznie z dotacji oświatowej przekazanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz własnych środków stowarzyszenia.
Oprócz realizowanych ramowych planów nauczania takich jak we wszystkich szkołach publicznych, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach, mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych, nieodpłatnych zajęciach, na których mogą rozwijać swoje talenty i zainteresowania (kółka języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, muzyczne, taneczne, plastyczne, SKS).

Uczniowie poszerzają także swoją wiedzę na różnorodnych zajęciach nieformalnych takich jak: warsztaty w Empiku, WSiZ-ie, na Uniwersytecie Rzeszowskim, w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie, na warsztatach filmowych i teatralnych, a także uczestnicząc w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, w żywych lekcjach historii, w spotkaniach z podróżnikami czy pasjonatami przyrody.

Szkoła zapewnia dzieciom także zajęcia dydaktyczno-wychowawcze z języka polskiego i matematyki, a w razie potrzeby indywidualną pomoc z innych przedmiotów oraz zajęcia specjalistyczne: logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne czy socjoterapeutyczne.
Dzieci mają zapewnioną opiekę świetlicową od godz. 6.30 do 16.30.
Uczniowie uczestniczą w wielu akcjach społecznych i charytatywnych ( „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”, „Pomóżmy Zwierzakom”, zbieranie nakrętek) oraz programach („Policja Dzieciom i nie tylko..”, „WF z klasą”, „Młodzi odwagi”, „Ratujemy i uczymy ratować”, „Narodowe czytanie”, „Razem w święta”. „Szkoły do hymnu” itp.).
Nasi uczniowie chętnie biorą udział w szkolnych konkursach, a także konkursach międzyszkolnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich oraz zawodach i turniejach sportowych. Odnoszą w nich liczne sukcesy. W I semestrze tego roku szkolnego zdobyli tytuły laureatów i nagrody w wojewódzkim konkursie plastycznym „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”, w wojewódzkim konkursie „A nam Henryk Sienkiewicz patronuje” w kategorii literackiej plastycznej i multimedialnej,
w wojewódzkim konkursie IPN „Namaluj historię dziadków”, w wojewódzkim konkursie ekologicznym, w ogólnopolskim konkursie literackim „Czego w XXI w. nauczyć nas może św. Wincenty Pallottii?”, w ogólnopolskim konkursie Galileo oraz w ogólnopolskim konkursie „Zuch” a także w kilku konkursach gminnych i międzyszkolnych.

Przywiązujemy dużą wagę do kultywowania tradycji związanych z Armią Krajową. W szkole organizowane są uroczystości poświęcone Żołnierzom AK, wycieczki do miejsc pamięci narodowej, apele i akademie. Uczniowie biorą również udział w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez różne instytucje i władze samorządowe, konkursach związanych z historią
i działalnością AK.
Za szczególne osiągnięcia związane z krzewieniem wiedzy o AK i jej Bohaterach nasza szkoła 27 września 2015 r. otrzymała od ŚZŻAK w Rzeszowie pamiątkowy medal.
20 czerwca 2016 roku uchwałą członków Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka” szkoła otrzymała imię Żołnierzy Armii Krajowej.
W 2016 r. organ prowadzący szkołę ufundował sztandar. Uroczyste poświęcenie sztandaru odbyło się 26 lutego 2017 r. w kościele parafialnym w Bratkowicach. Uroczystość poświęcenia sztandaru połączona była z gminnymi obchodami 75 rocznicy powstania AK
i Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W 2018 roku szkoła przystąpiła do akcji „Szkoła Niepodległej” w ramach, której zrealizowano szereg zadań związanych z edukacją patriotyczną. Pracę szkoły oceniono pozytywnie i w 2019 roku szkoła otrzymała tytuł „Szkoła Niepodległej”. Certyfikat został wręczony przedstawicielowi szkoły w czasie uroczystej gali w sejmie RP z udziałem władz na czele z premierem Mateuszem Morawieckim.

W grudniu 2019 r. – kapitan w stanie spoczynku śp. Pan Julian Pawełek prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK i płk Dariusz Słota dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wręczyli szkole kolekcjonerską monetę
z wizerunkiem Łukasza Cieplińskiego ps. Pług za szczególne zasługi szkoły w podtrzymywaniu pamięci o płk. Łukaszu Cieplińskim
i innych Żołnierzy Wyklętych.

Ważnym aspektem działania szkoły jest również edukacja ekologiczna i promowanie zdrowego stylu życia. W szkole są zajęcia związane z ochroną środowiska, organizuje się konkursy o tej tematyce, zajęcia związane z promocją zdrowej żywności, a w bieżącym roku został opracowany i był realizowany szkolny program „Promujemy ekologiczny styl życia” w ramach, którego oprócz zajęć znalazły się uroczyste obchody Dnia Krajobrazu, Dnia Ziemi, konkursy i quizy wiedzy, konkurs plastyczno-techniczny „Dajmy śmieciom drugie życie’ oraz wycieczki edukacyjne. Uczniowie wdrażani są do uprawiania aktywnych form wypoczynku, uczestniczą w zajęciach na basenie, wyjeżdżają na łyżwy oraz narty, a także biorą udział w licznych wycieczkach rowerowych. Chętnie grają
w gry zespołowe, trenują nordic walking oraz speed ball.

Szkoła organizuje dzieciom zajęcia w czasie ferii zimowych, a także dwutygodniowe półkolonie. Z tych form wypoczynku uczniowie bardzo chętnie korzystają.

Szkoła jest dobrze wyposażona w pomoce naukowe, także te nowoczesne – multimedialne.

Stałym punktem pracy szkoły jest coroczny czerwcowy Piknik Rodzinny organizowany przez rodziców, członków Stowarzyszenia i pracowników szkoły dla lokalnego środowiska. Piknik jest imprezą otwartą, która integruje lokalną społeczność i jest wspaniałą formą spędzenia wolnego niedzielnego popołudnia.
Członkowie Stowarzyszenia, rodzice i pracownicy szkoły wspólnymi siłami odremontowali w minionych latach budynek szkoły, stwarzając dzieciom naukę w odpowiednich warunkach.

Dobrze układa się także współpraca szkoły i Stowarzyszenia z urzędem gminy. Gmina wspiera działania szkoły, zapewnia naszym uczniom dojazd do szkoły, umożliwia korzystanie z cateringu, dofinansowuje wyjazdy na basen, półkolonie, wyposażyła szkołę
w laptopy, monitoring oraz wykonała boisko wielofunkcyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24