Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły, ważny dla Przemyśla dokument z 1790 roku dostępny w Internecie. Każdy może go obejrzeć [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Cenny dokument ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu.
Cenny dokument ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu. Archiwum Państwowe w Przemyślu
Niezwykle cenny, pochodzący z 1790 roku dokument podpisany przez Józefa II, cesarza rzymskiego, przywracającemu Przemyślowi prawa miasta królewskiego, samorząd i prawo do sądownictwa miejskiego można obejrzeć w Internecie.

"Józef II, cesarz rzymski, przywraca Przemyślowi prawa miasta królewskiego, samorząd i prawo do sądownictwa miejskiego, potwierdza prawo do posiadanych gruntów, pozostawia miastu prawo wyszynku oraz odbywania dotychczasowych jarmarków, a także prawo do używania własnego herbu" - to część treści dokumentu z 1790 roku, ważnego dla miasta Przemyśla i jego mieszkańców.

Przechowany jest w zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu i stanowi zawartość zespołu o nazwie "Akta miasta Przemyśla". Jest jednym z najcenniejszych archiwaliów przemyskiej instytucji. Jednak każdy może go obejrzeć i delektować się wyglądem dawnych dokumentów.

Dokument Józefa II został zdigitalizowany (zeskanowany) i udostępniony w Internecie. Każdy może go zobaczyć, a nawet pobrać zdjęcia na swoje urządzenie i dla swoich potrzeb.

- Dzięki digitalizacji można również dokonać analizy oryginałów materiałów archiwalnych na podstawie wysokiej jakości kopii cyfrowych, które pozwalają na dotarcie do informacji niedostępnych dla ludzkich zmysłów przy badaniu oryginału. Przekształcenie z analogu do cyfry oznacza, że nośnik treści będzie mógł być bezpiecznie przechowywany w magazynie archiwalnym, dzięki czemu nie będzie zbyt często używany, a treść prezentowana za pomocą jego cyfrowego wizerunku będzie mogła ożyć na nowo, szeroko udostępniana przez archiwa i przetwarzana przez użytkowników - wyjaśnia Archiwum Państwowe.

Józef II Habsburg (1741 - 1790) – cesarz rzymski w latach 1765–1790, przedstawiciel absolutyzmu oświeconego, w czasie urzędowania wdrożył wiele reform dotyczących systemu podatkowego i szkolnictwa, wprowadził silne scentralizowane rządy, tolerancję religijną, ograniczył wpływy duchowieństwa i zniósł poddaństwo osobiste chłopów.

Do bogatego zbioru archiwalnych dokumentów dostęp ma każdy. Wystarczy wejść na stronę"
www.szukajwarchiwach.gov.pl.

Cenny dokument ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Niezwykły, ważny dla Przemyśla dokument z 1790 roku dostępny...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24