Zakres prac obejmował m.in. remont istniejących budynków oraz budowę potężnych, żelbetonowych obwałowań i innych elementów systemu bezpieczeństwa. Co ciekawe, obwałowanie wokół budynków posadowione zostało na ponad 300 betonowych palach. W ścianach wewnętrznych zabudowano gabiony (kosze z pisakiem) o grubości 0,5 m jako zabezpieczenie przed skutkami rozprzestrzeniania się ewentualnej fali uderzeniowej. Do budowy hali zużyto ok 1600 m sześc. betonu, 400 ton stali a w gabiony poszło ok 2500 m sześc. piasku.
Efektem tych wszystkich prac jest uzyskanie przez Dezamet 1000 m kw. powierzchni magazynowej, w której składowane będą pociski artyleryjskie oraz inne wyroby schodzące z linii produkcyjnych. Jednocześnie może tu być składowanych ok. 7400 sztuk amunicji 155 mm lub ok. 35600 sztuk amunicji 120 mm.
- Plan rozwoju zakłada rozszerzenie możliwości produkcyjnych na dostarczanie amunicji nie tylko na potrzeby krajowych sił zbrojnych, ale także dla potencjalnych klientów zagranicznych – mówił Hubert Stępniewicz, członek zarządu PGZ S.A.
Tomasz Wawrzkowicz, prezes zarządu ZM Dezamet S.A. tłumaczył, że w związku ze zwiększaniem się zamówień na amunicję artyleryjską ze strony Sił Zbrojnych RP, musieli uzyskać dodatkową przestrzeń.
- Nowa hala pozwoli na „uwolnienie” miejsca w pozostałych budynkach, co otwiera przed nami możliwość dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych pocisków artyleryjskich, ale także pocisków moździerzowych dla RAK-ów.
W budynku zastosowano m.in. zdalne zarządzanie przez system BMS z poziomu komputera. Pracownicy odpowiadający za bezpieczeństwo i utrzymanie ruchu zostaną automatycznie powiadomieni przez SMS lub /i e-mailem o warunkach panujących na hali, w tym o każdej anomalii systemu czy awarii, jak np. przekroczenie zadanej temperatury czy dopuszczalnego poziomu wilgoci.
Nowa hala Dezametu w Nowej Dębie. Więcej miejsca na pociski [ZDJĘCIA]
ZM Dezamet realizuje szereg kontraktów na dostawy amunicji dla Sił Zbrojnych RP, w tym kontrakt z 2019 r. na dostawy 24 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm do armatohaubic samobieżnych KRAB, produkowanych przez Konsorcjum spółek z GK PGZ pod przewodnictwem Huty Stalowa Wola S.A. oraz kontrakt na 40 000 szt. przeciwpancernej amunicji PG-15. W ostatnim czasie spółka zakończyła próby przy nowoczesnej amunicji dla 120 mm moździerzy samobieżnych RAK.
ZOBACZ TEŻ: Huta Stalowa Wola produkuje KRABY dla polskiego wojska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?