MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa hala Dezametu w Nowej Dębie. Więcej miejsca na pociski [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Na terenie wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakładów Metalowych Dezamet w Nowe Dębie otwarty został nowy kompleks produkcyjno - magazynowy. To odpowiedź na zwiększające się zamówienia amunicji. Inwestycja kosztowała ok. 20 mln zł.

Zakres prac obejmował m.in. remont istniejących budynków oraz budowę potężnych, żelbetonowych obwałowań i innych elementów systemu bezpieczeństwa. Co ciekawe, obwałowanie wokół budynków posadowione zostało na ponad 300 betonowych palach. W ścianach wewnętrznych zabudowano gabiony (kosze z pisakiem) o grubości 0,5 m jako zabezpieczenie przed skutkami rozprzestrzeniania się ewentualnej fali uderzeniowej. Do budowy hali zużyto ok 1600 m sześc. betonu, 400 ton stali a w gabiony poszło ok 2500 m sześc. piasku.

Efektem tych wszystkich prac jest uzyskanie przez Dezamet 1000 m kw. powierzchni magazynowej, w której składowane będą pociski artyleryjskie oraz inne wyroby schodzące z linii produkcyjnych. Jednocześnie może tu być składowanych ok. 7400 sztuk amunicji 155 mm lub ok. 35600 sztuk amunicji 120 mm.

- Plan rozwoju zakłada rozszerzenie możliwości produkcyjnych na dostarczanie amunicji nie tylko na potrzeby krajowych sił zbrojnych, ale także dla potencjalnych klientów zagranicznych – mówił Hubert Stępniewicz, członek zarządu PGZ S.A.

Tomasz Wawrzkowicz, prezes zarządu ZM Dezamet S.A. tłumaczył, że w związku ze zwiększaniem się zamówień na amunicję artyleryjską ze strony Sił Zbrojnych RP, musieli uzyskać dodatkową przestrzeń.

- Nowa hala pozwoli na „uwolnienie” miejsca w pozostałych budynkach, co otwiera przed nami możliwość dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych pocisków artyleryjskich, ale także pocisków moździerzowych dla RAK-ów.

W budynku zastosowano m.in. zdalne zarządzanie przez system BMS z poziomu komputera. Pracownicy odpowiadający za bezpieczeństwo i utrzymanie ruchu zostaną automatycznie powiadomieni przez SMS lub /i e-mailem o warunkach panujących na hali, w tym o każdej anomalii systemu czy awarii, jak np. przekroczenie zadanej temperatury czy dopuszczalnego poziomu wilgoci.

Nowa hala Dezametu w Nowej Dębie. Więcej miejsca na pociski [ZDJĘCIA]

ZM Dezamet realizuje szereg kontraktów na dostawy amunicji dla Sił Zbrojnych RP, w tym kontrakt z 2019 r. na dostawy 24 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm do armatohaubic samobieżnych KRAB, produkowanych przez Konsorcjum spółek z GK PGZ pod przewodnictwem Huty Stalowa Wola S.A. oraz kontrakt na 40 000 szt. przeciwpancernej amunicji PG-15. W ostatnim czasie spółka zakończyła próby przy nowoczesnej amunicji dla 120 mm moździerzy samobieżnych RAK.


ZOBACZ TEŻ: Huta Stalowa Wola produkuje KRABY dla polskiego wojska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24