Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa strategia walki z koronawirusem. Czy każdy szpital na Podkarpaciu będzie przyjmował chorych na COVID-19?

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w sprawie strategii walki z koronawiursem znika pojęcie szpitali jednoimiennych. Leczenie przebiegać na innych zasadach. Co to oznacza dla pacjentów z Podkarpacia?

- Zagrożenie epidemiologiczne w Polsce nadal występuje. Aby sprostać wyzwaniom w kolejnych miesiącach, zostały wprowadzone dwie kluczowe zmiany - mówi Rafał Śliż, rzecznik NFZ na Podkarpaciu. - Jedną z nich jest włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania. Jeśli pacjent będzie miał wynik ujemny to pozostanie on pod opieką lekarza POZ. Jeżeli będzie miał wynik pozytywny z objawami to zostanie on skierowany do placówki zajmującej się leczeniem chorób zakaźnych.

I dodaje, że drugą ważną zmianą to utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego.

Z chorobami współistniejącymi do rzeszowskiej dwójki

Powstanie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego zapowiedział już 3 września Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Wskazał, że na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne.

- Trzeci poziom przeznaczony jest dla pacjentów z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc w Polsce - dopowiada Rafał Śliż. - Województwo podkarpackie posiada dwa szpitale na tym poziomie. To Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie i Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu.

Drugi poziom to 7 oddziałów zakaźnych na Podkarpaciu

Drugi poziom przeznaczony jest dla osób zarażonych koronawirusem, bez poważnych chorób współistniejących.

- W jego skład wchodzą placówki z oddziałami zakaźnymi. Na terenie Polski znajduje się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W województwie podkarpackim będzie to 7 szpitali - wylicza rzecznik NFZ. - Placówki te stanowią podstawowe miejsce leczenia pacjentów z SARS-CoV-2 o ile oczywiście będzie niezbędna hospitalizacja.

Na drugim poziomie na Podkarpaciu znalazły się: Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu i Centrum Medyczne w Łańcucie.

Łączna liczba łóżek przygotowanych dla chorych na Covid-19 na terenie naszego województwa to ponad 300.

23 szpitale na pierwszym poziomie

Z kolei pierwszy poziom obejmuje lecznice będące w tzw. sieci szpitali.

– W Polsce jest ich ponad 600, a na terenie Podkarpacia do dyspozycji pacjentów mamy 23 szpitale z kilkudziesięcioma łóżkami przeznaczonymi dla osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19 - wyjaśnia rzecznik.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24