Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa unijna perspektywa finansowa na lata 2022-2027, czyli miliardy złotych dla Podkarpacia. Pierwsze konkursy możliwe w tym roku

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Krzysztof Kapica
8 czerwca w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu, samorządowców i przedsiębiorców z regionu w ramach tzw. Akademii Funduszy. To wydarzenie o dużej randze, podczas którego prowadzone są dyskusje o funduszach europejskich i programach rządowych.

Minister Grzegorz Puda wraz z marszałkiem Władysławem Ortyle...

Przypomnijmy. 30 czerwca br. Komisja Europejska zaakceptowała Umowę Partnerstwa, czyli dokument zatwierdzający strategię wykorzystania pieniędzy pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Polski rząd wynegocjował największy – spośród wszystkich państw członkowskich UE – budżet na realizację polityki spójności. Łącznie to aż 76 miliardów euro, a więc 348 miliardów złotych.

O Umowie Partnerstwa, założeniach nowej perspektywy finansowej, a także rozwoju polskiej gospodarki i województwa podkarpackiego mówiono podczas piątkowej Akademii Funduszy w Rzeszowie. Podsumowaniem tego ponad dwugodzinnego spotkania w urzędzie marszałkowskim była konferencja prasowa z udziałem ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy, sekretarza stanu w tym resorcie Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak oraz marszałka Władysława Ortyla.

Starania rządu

Podczas konferencji minister Puda stwierdził, że wynegocjowana przez nasz kraj Umowa Partnerstwa to wielki sukces polskiego rządu, a przede wszystkim premiera Mateusza Morawieckiego.

– Wspieranie innowacyjności polskiej gospodarki od lat należy do priorytetów naszego rządu. Konsekwentnie inwestujemy fundusze europejskie i środki krajowe w rozwój innowacji oraz wdrażanie prac badawczo-rozwojowych – mówił w Rzeszowie szef MFiPR.

Minister funduszy i polityki regionalnej zauważył, że województwo podkarpackie już od lat dobrze dysponuje pieniędzmi unijnymi, co potwierdza wiele rankingów.

– Tutaj w Rzeszowie, na Podkarpaciu jesteście jednym z liderów biorąc pod uwagę wykorzystywanie funduszy europejskich. Teraz te 76 miliardów euro, które będzie zasilało gospodarkę to pieniądze, z których będą mogli korzystać właściwie wszyscy. Każdy, nawet poruszający się po drogach widzi tabliczki oznaczone napisem „Sfinansowano ze środków europejskich”. Pieniądze te posłużą więc nie tylko przedsiębiorcom, samorządom, ale przede wszystkim mieszkańcom Podkarpacia – dodał Grzegorz Puda.

Z wynegocjowanej przez Polskę kwoty 348 miliardów złotych 30 proc. (104 mld zł) przeznaczone zostanie na działania związane z ochroną środowiska, klimatem, odnawialnymi źródłami energii i zazielenianiem przedsiębiorstw. Co najmniej 25 proc. środków (87 mld zł) trafi na rzecz prac badawczo-rozwojowych, cyfryzacji przedsiębiorstw i cyberbezpieczeństwa. Kolejne, minimum 25 proc. będzie przeznaczone na działania społeczne, edukacyjne i rozwojowe.

- Będziemy też nadal finansować te działania, które były finansowane do tej pory – zaznaczyła Małgorzata Jarosińska – Jedynak, sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej.

Miliardy dla regionu

Marszałek Władysław Ortyl dziękował obecnym na konferencji przedstawicielom rządu za zorganizowanie w Rzeszowie Akademii Funduszy. Podkreślał, że Podkarpacie jest innowacyjne i nadal chce rozwijać się w tym kierunku.

- Nasi przedsiębiorcy są bardzo aktywni i wyróżniają się na tym tle. Jeśli chodzi o wskaźnik nakładów inwestycyjnych, badania i rozwój to jesteśmy drugim województwem w kraju. Chcielibyśmy, żeby ta statystyka w dalszym ciągu się utrzymywała – mówił dumnie W. Ortyl.

Dodał, że jeśli Podkarpacie nadal chce być „regionem innowacji” musi korzystać z – jak stwierdził – niezwykle cennej wiedzy, która była przekazywana podczas Akademii Funduszy w Rzeszowie.

– Wiemy, że te wszystkie możliwości innowacyjne zawsze były na Podkarpaciu, a informacje są skrupulatnie przez przedsiębiorców wykorzystywane. Fundusze europejskie są dla naszego województwa źródłem wspierania tych innowacji. Ale nie tylko. Są też programy krajowe jak m.in. Polska Wschodnia, w którym też są elementy związane z innowacjami i przedsiębiorczością.

Warto przypomnieć, że program regionalny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 to ogromne pieniądze dla regionu, bo aż 2 miliardy 265 milionów euro. Jeszcze pod koniec tego roku możliwe są pierwsze konkursy w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej.

- To nie czas na planowanie, ale czas na działanie. Wszystkie grupy beneficjentów – samorządów, przedsiębiorców, organizacje samorządowe i uczelnie wyższe – muszą być gotowe na przygotowanie swoich projektów, tak, aby w momencie ogłoszenia pierwszych konkursów pod koniec tego roku, pieniądze trafiały już w pierwszej połowie 2023 roku – podsumowała Małgorzata Jarosińska – Jedynak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24