Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe firmy w tarnobrzeskiej strefie

Grzegorz LIPIEC [email protected] Fot. Grzegorz Lipiec
15 nowych zezwoleń na działalność, ponad 3 tysiące nowych miejsc pracy i szereg inwestycji wartych razem 500 mln zł. Tak w skrócie wyglądał 2010 rok w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.

- To był dobry rok dla Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - mówi Marek Indyk, dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu, Oddział w Tarnobrzegu. - Nasza strefa rozpościera się w całym kraju i mamy podstrefy oprócz Podkarpacia na Podlasiu, Dolnym Śląsku, Mazowszu oraz w województwie świętokrzyskim i lubelskim.

Więcej inwestorów

Na konferencji prasowej w Zamku w Baranowie Sandomierskim dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wspominał o najważniejszych tegorocznych przedsięwzięciach, które miały miejsce w strefie.

- W 2009 roku, wydaliśmy osiem zezwoleń, a w 2010 roku przybyło w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej 15 inwestorów - wyjaśnia Marek Indyk. - W naszym regionie myślę, że warto zwrócić uwagę na inwestycję Federal Mogul w Gorzycach, który otrzymał dwusetne pozwolenie w naszej historii na działalność w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

W 45 firmach znajdujących się w ramach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Gorzycach i Nowej Dębie pracuje 6767 osób.

Wciąż się rozwija

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna wciąż się rozwija. - W tym roku strefa zwiększyła swój obszar, ale także przybywa nam hal produkcyjnych, takich jak te trzy budowane w Tarnobrzegu-Machowie - mówi Marek Indyk. Podstrefa w Machowie, to jedyny taki teren należący do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na którym Agencja buduje hale pod wynajem. Pomysł budowy hal podsunęło samo życie. - Nie opłaca się dziś inwestorom budować podobnych obiektów, czyli niejako wiązać się z gruntem na stałe - wyjaśnia prezes Indyk. - Dlatego tego typu pomysły cechuje to, że mają wysoką rentowność, bo element dzierżawy jest bardzo istotny.

Budowę hal, Agencja finansuje ze swojego budżetu. - Pieniądze, które wydamy na budowę tych trzech hal, zarobiliśmy na terenie naszej działalności, w Radomiu, Ożarowie i kilku innych miejscach - mówi Marek Indyk.

Nowe szanse

Coraz częściej pojawiają się pytania o byt stref ekonomicznych w całym kraju.

- Działalność stref ekonomicznych jest wydłużana. Już teraz rok zamknięcia prac stref ekonomicznych został przedłużony z 2017 roku do 2020. To wszystko jest przedmiotem negocjacji - odpowiada Marek Indyk. - Poza tym przyszłość należy do takich ośrodków, jakimi są choćby Tarnobrzeg, czy też Nowa Dęba.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna istnieje od 1997 roku i znajduje się na czwartym miejscu wśród krajowych stref, jeśli chodzi o wielkość zrealizowanych inwestycji.

W firmach znajdujących się w ramach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Gorzycach i Nowej Dębie pracuje 6767 osób.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24