Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe inwestycje w Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie-Zdroju. Ma stać się atrakcyjnym turystycznie obiektem. Taki jest plan starosty

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
DWD w Rymanowie-Zdroju
Remont budynku i zagospodarowanie jego obiekt – to działania, które mają zmienić Dom Wczasów Dziecięcych w atrakcyjny obiekt wypoczynkowy.

Samorząd Powiatu część funduszy na ten cel postanowił pozyskać z Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V – A Polska –Słowacja. Wniosek złożony do Euroregionu Karpackiego otrzymał pozytywną ocenę i został zakwalifikowany do dofinansowania.

Projekt przygotowano tak, by wpisywał się w założenia programu i sprzyjał podniesieniu atrakcyjności i dostępności turystycznej pogranicza polsko – słowackiego w oparciu o posiadane zasoby dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego i służył jego promocji.

Nowe atrakcje w Domu Wczasów Dziecięcych

Na terenie wokół Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju zaplanowano utworzenie ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej z ziołami, natomiast w budynku adaptację pomieszczeń z przeznaczeniem na salki muzealne, w których będą prowadzone warsztaty przyrodnicze, historyczne, sportowe dla dzieci i młodzieży.

- Chcemy ożywić naszą placówkę, wykorzystać jej potencjał turystyczny i przywrócić bogatą historię związaną z tym miejscem. Zamierzamy przybliżyć osiągnięcia ludzi, którzy dobrze zapisali się na kartach historii. W pierwszym rzędzie postać związanej z Rymanowem Zdrojem współzałożycielki uzdrowiska hr. Anny Potockiej, organizatorki pierwszych kolonii lwowskich. Warto także przypomnieć historię Łemków, którzy żyli w tych okolicach – podkreśla starosta Jan Pelczar.

Radni powiatu wyrazili już zgodę na realizację projektu, który nosi nazwę „Przywrócić zapomniane – wspólna historia pogranicza polsko – słowackiego”. W tym tygodniu została też podpisana umowa w sprawie jego dofinansowania pomiędzy Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki Polska a Powiatem Krośnieńskim. Realizacja rusza w marcu i potrwa do października.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ok. 210 tys. złotych. W tym 85 procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 5 procent - wkład z budżetu państwa. Powiat pokrywa 10 procent kosztów.

Powiat inwestuje także w podniesienie standardu obiektu. W głównym budynku to remont wnętrza i elewacji, współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Przebudowane ma być, przy wsparciu Ministerstwa Sportu, boisko przy kompleksie.

- Te wszystkie projekty chcemy zrealizować jeszcze w tym roku – mówi Ewa Bukowiecka, rzeczniczka starostwa powiatowego w Krośnie.

Obiekt z tradycją

Budynek, w którym mieści się Dom Wczasów Dziecięcych to historyczny obiekt kurortu. Historia jego działalności sięga przełomu XIX i XX wieku, w pawilonach zbudowanych na stoku Góry Żabiej organizowano kolonie dla dzieci. Po wojnie nieruchomość zmieniała właścicieli, ale zachowała swoją funkcję.

Ponad 20 lat temu przeszła na własność samorządu powiatu krośnieńskiego. Placówka prowadzi całoroczną działalność, organizując turnusy zdrowotne, profilaktyczno-wychowawcze, integracyjne, zielone i białe szkoły, zimowiska dla dzieci i młodzieży

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto