Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów na rzeszowskich uczelniach

Beata Terczyńska
Oferta wyższych uczelni w regionie obejmuje tak unikatowe kierunki, jak np. lotnictwo czy naziemne zarządzanie lotnictwem.
Oferta wyższych uczelni w regionie obejmuje tak unikatowe kierunki, jak np. lotnictwo czy naziemne zarządzanie lotnictwem. Krzysztof Łokaj
Inżynieria bezpieczeństwa na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz logistyka, fizjoterapia i filologia angielska w WSIiZ - to nowości, które szykują niektóre podkarpackie uczelnie.

Od października WSIiZ uruchamia studia inżynierskie I stopnia na kierunku logistyka (7 semestrów). Studenci będą mieli do wyboru 2 specjalności - transport i spedycję oraz informatykę w systemach logistycznych.

- To kierunek, który pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności m.in. z inżynierii systemów, projektowania procesów, marketingu, zarządzania i ekonomii - informuje Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ.

Kolejna nowość to studia I stopnia na kierunku fizjoterapia (7 semestrów). Uczelnia ma bazę do nauki, m.in. laboratorium anatomii i fizjologii wysiłku, kinezyterapii i masażu, halę sportową z zapleczem odnowy biologicznej i laboratoria komputerowe.

Od października WSIiZ zamierza kształcić także na studiach licencjackich na kierunku filologia angielska (6 semestrów - stacjonarne i 7 semestrów - niestacjonarne).

Jedyna uczelnia w kraju

WSIiZ kontynuuje też nabór na unikatowe studia aviation management, czyli naziemne zarządzanie lotnictwem, które prowadzi jako jedyna uczelnia w Polsce i jedna z kilku w Europie. WSIiZ wzbogaca też ofertę o nowe specjalności: ochronę porządku publicznego na kierunku administracja (studia II stopnia) i sztukę dyplomacji i negocjacje międzynarodowe na studiach I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe.

Jeśli chcesz studiować na uniwerku

Inżynieria bezpieczeństwa to nowy kierunek proponowany przez wydział matematyczno-przyrodniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego. To studia pierwszego stopnia służące zrozumieniu istoty pracy ludzkiej. Łączą wiedzę o człowieku z wiedzą o pracy człowieka, ogólnotechniczną i specjalistyczną. Zdobyta wiedza pozwoli m.in. na stosowanie zasad ergonomii w projektowaniu i modernizacji stanowisk pracy, na organizowanie i prowadzenie specjalistycznych szkoleń, prowadzenie kontroli pracy, analizowanie wypadków i chorób zawodowych. Studia dają uprawnienia do prowadzenia własnych firm świadczących usługi bezpieczeństwa.

- Na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa można wybrać specjalności: Inżynieria bezpieczeństwa pracy, bezpieczeństwo pracy i środowiska, bezpieczeństwo cywilne, bezpieczeństwo maszyn i urządzeń technicznych - wylicza Ewa Krzyżanowska z działu informacji i promocji UR.

Jest w czym wybierać

Inne kierunki dla chętnych do studiowania na UR to: architektura krajobrazu, biologia, ochrona środowiska, rolnictwo, technologia żywności i żywienie człowieka, ekonomia, filologie: angielska, germańska, polska, rosyjska, edukacja techniczo-informatyczna, fizyka, fizyka techniczna, informatyka, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria materiałowa, matematyka, mechatronika, dietetyka, fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, nauki o rodzinie, pedagogika, administracja, europeistyka, prawo, archeologia, historia, kulturoznawstwo, politologia, praca socjalna, socjologia, edukacja artystyczna w zakresie sztuki plastycznej, grafika, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne, biotechnologia i filozofia.

Jest w czym wybierać

Politechnika w tym roku nie wprowadza nowego kierunku. W ofercie ma: architekturę i urbanistykę, budownictwo, inżynierię środowiska, ochronę środowiska, lotnictwo i kosmonautykę, mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, zarządzanie i inżynierię produkcji, transport, inżynierię materiałową, technologię chemiczną, biotechnologię, inżynierię chemiczną i procesową, informatykę, elektrotechnikę, elektronikę i telekomunikację, automatykę i robotykę, energetykę, fizykę techniczną, matematykę, logistykę, finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo wewnętrzne, stosunki międzynarodowe, zarządzanie.

Stypendium - 900 zł

Dodatkową zachętą do studiowania na PRz jest oferta kierunków zamawianych, czyli takich, które ze względu na szczególne zapotrzebowanie gospodarki na inżynierów dostają dodatkowe wsparcie na kształcenie i stypendia. Taki status ma 7 kierunków: automatyka i robotyka, energetyka, informatyka, inżynieria materiałowa, matematyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika.

Studenci, którzy zgłoszą udział w kształceniu zamawianym, mają szansę na otrzymanie stypendium motywacyjnego w wysokości 900 zł .

Trzy kierunki

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji kształcić będzie studentów na kierunkach: prawo, administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24