Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy uderzają w zakłady pracy chronionej

Małgorzata Motor
- Żeby utrzymać zatrudnienie będziemy musieli ograniczyć produkcję mniej opłacalną i nastawić się na tę przynoszącą nam największe zyski - mówi Stanisław Kluz, prezes Spółdzielni Dziewiarskiej Rena w Rzeszowie.
- Żeby utrzymać zatrudnienie będziemy musieli ograniczyć produkcję mniej opłacalną i nastawić się na tę przynoszącą nam największe zyski - mówi Stanisław Kluz, prezes Spółdzielni Dziewiarskiej Rena w Rzeszowie. FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Zakłady pracy chronionej dostaną niższe dofinansowanie do płac pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności. Problem w tym, że w tego typu firmach takie osoby stanowią większość załogi.

- Zmuszeni jesteśmy realizować plany oszczędnościowe. Na pewno nie odbędzie się to jednak kosztem zwolnień pracowników - przekonuje Stanisław Kluz, prezes Spółdzielni Dziewiarskiej Rena w Rzeszowie.

Zatrudniają nie dla przywilejów

90 proc. załogi Reny to osoby niepełnosprawne, w tym większość z lekkim stopniem niepełnosprawności. Podobny poziom zatrudnienia mają też inne zakłady pracy chronionej na Podkarpaciu. One również będą musiały się zmierzyć z nowymi przepisami.

- Na razie nie dochodzą do mnie sygnały o planowanej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wynika to pewnie z tego, że u nas w regionie zakłady pracy chronionej nie zatrudniają takich pracowników wyłącznie po to, by wykorzystywać przepisy - uważa Maciej Szymański, dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON.

Dodaje jednak, że nastroje pracodawców mogą się zmienić, kiedy odczują nowe przepisy przy płatnościach.
Pracodawcy oswajają się z nowymi przepisami

Znowelizowana ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia. Pracodawcy dają sobie czas na oswojenie się z nowymi przepisami zmieniającymi kwoty miesięcznego dofinansowania.

Teraz uzależnione są one także od stopnia niepełnosprawności pracownika. Zakłady pracy chronionej otrzymają 160 proc. najniższego wynagrodzenia za osobę mającą znaczny stopień niepełnosprawności, 140 proc. przy stopniu umiarkowanym i 60 proc. przy lekkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24