Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy cykl imprez w kolbuszowskim skansenie. Sztuka w szlacheckim dworze

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Muzeum w Kolbuszowej
Muzeum w Kolbuszowej otwiera nowy cykl kulturalny „Echa i rezonanse. Spotkania ze sztuką we dworze”, jaki będzie się odbywał w dawnej siedzibie rodu Morskich w skansenie. Inauguracja zaplanowana jest na 27 listopada.

Tego dnia o godz. 18. bogaty muzyczny repertuar zaprezentuje duet Anna Guja i Adrianna Maria Kafel. Artystki zagrają utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Giuseppe Maria Jacchiniego, Aleksandra Tansmana, Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Stanisława Moniuszki czy – znanej skansenowskim gościom – Marii Pomianowskiej, oraz melodie ludowe. Dźwięki popłyną zarówno z fortepianu i współczesnej wiolonczeli, jak i z klawesynu, wiolonczeli barokowej oraz suki biłgorajskiej i fideli płockiej.

Anna Guja jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Mirosława Herbowskiego oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu dra Piotra Sałajczyka i dra Łukasza Trepczyńskiego. Studiuje instrumentalistykę w zakresie gry na klawesynie w klasie prof. Marka Pilcha i asystentki Anny Firlus. Jest laureatką ponad 40 międzynarodowych konkursów w Polsce i za granicą. Występuje zarówno solo, w zespołach kameralnych oraz w orkiestrach, realizując partię basso continuo.

Adrianna Maria Kafel studiowała grę na wiolonczeli na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Doroty Imiełowskiej. Swoje umiejętności doskonaliła podczas zagranicznych programów stypendialnych m.in. na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu i na Conservatorio Superior de Musica de A Coruña. Następnie rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli barokowej na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Teresy Kamińskiej oraz kolejne studia magisterskie poświęcone grze na fideli kolanowej w klasie prof. Marii Pomianowskiej. Jest aktywnym muzykiem orkiestrowym, kameralnym, występuje również jako solistka w kraju i za granicą. Współzałożycielka duetu „Wspak” kontynuującego tradycje muzyczne Kresów Wschodnich oraz zespołu „La métamorphose Ensemble” prezentującego muzykę dawną.

Dwór Morskich z Brzezin jest doskonałym przykładem typowego, polskiego dworu barokowego zamieszkanego przez średniozamożną szlachtę. Wybudowano go w 1753 r. dla rodziny Morskich. Od pocz. XIX w. Brzeziny był główną siedzibą Morskich, a dwór stał się centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Lata spokoju przerwały rzeź galicyjska 1846 r. i tragiczna śmierć Stanisława Morskiego. Majątek przeszedł wówczas w ręce jego żony, a następnie został sprzedany. W 1904 r. kupiła go rodzina Gąsiorów, uznanych w tym czasie działaczy społecznych. W ich ręku pozostawał do 2013 r.

Cena biletu na koncert kosztuje 45 zł. Rezerwacji można dokonać tylko telefoniczne (17 227 10 71 lub 669 001 223). Następnie na konto Muzeum należy wpłacić odpowiednią kwotę (w tytule przelewu organizator prosi wpisać: koncert, imię i nazwisko oraz liczbę osób, np.: koncert, Jan Kowalski, 2 osoby). Oto numer rachunku: 42 1240 2627 1111 0000 3253 6124. Rezerwacja jest zakończona po otrzymaniu na skrzynkę mailową wiadomości z potwierdzeniem z Muzeum. Bilety i pokwitowanie płatności zostaną wydane uczestnikom w dniu koncertu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24