Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kierunek na UR. Będą kształcić muzealników

Ewa Kurzyńska
Wojciech Zatawarnicki
Od nowego roku akademickiego naukę na muzeologii rozpocznie w sumie 60 osób na studiach I i II stopnia.

Dziś władze uczelni podpisały umowę o współpracy z szefami największym muzeów w regionie, gdzie studenci będą zdobywali praktyczne umiejętności.

Uniwersytet Rzeszowski jest drugą uczelnią w Polsce, która rozpocznie studia o takiej specjalności.

- Ze statystyk wynika, że rośnie liczba muzeów w Polsce. Obecnie jest ich ok. 800. Rośnie także liczba osób, które odwiedzają muzea. Z naszą nową ofertą edukacyjną wejdziemy w niszę, która jest jeszcze niezagospodarowana - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prof. dr. hab. Sylwester Czopek, prorektor ds. Nauki UR.

Aby zapewnić studentom możliwość nabycia praktycznych umiejętności Uniwersytet nawiązał współpracę z czterema muzeami z regionu: Zamkiem w Łańcucie, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

- Absolwenci studiów II stopnia uzyskają także pełne kompetencje pedagogiczne. To umożliwi młodym ludziom podejmowanie pracy nie tylko w muzeach, ale także w szkołach - dodał prof. Czopek.

Znalezienie pracy przez absolwenta muzeologii nie będzie jednak tak łatwą sprawą, jakby się pozornie wydawało. Zapytaliśmy dyrektorów muzeów, którzy wzięli udział w dzisiejszym spotkaniu, czy planują w najbliższym czasie rekrutację pracowników.

Okazało się, że w stalowowolskim muzeum w minionym roku zatrudniono trzy nowe osoby. Tylu pracowników merytorycznych przyjęto także do skansenu w Sanoku. W najbliższym czasie muzeum planuje zatrudnić jeszcze jedną. Miejsc dla nowych muzealników nie ma w Muzeum - Zamku w Łańcucie oraz w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. W obu tych palcówkach trwają jedynie poszukiwania konserwatorów zabytków.

- Jeżeli chodzi o zatrudnienia nowych pracowników, to ograniczenia finansowe nie pozwalają nam rozwinąć skrzydeł, tak jakbyśmy chcieli - przyznał Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Wit Karol Wojtowicz, szef Zamku-Muzeum w Łańcucie przyznał, że muzea coraz częściej korzysytają z usług przewodników z firm zewnętrznych: - Tak jest m.in. na Wawelu, w Wilanowie.

Przyszli muzealnicy powinni wziąć pod uwagę także fakt, iż starając się w przyszłości o pracę przyjdzie im rywalizować o posady z absolwentami innych kierunków humanistycznych, m.in. archeologami, historykami sztuki, etnografami, kulturoznawcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24