Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy plac dworcowy w Rzeszowie prawie gotowy [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Plac dworcowy w Rzeszowie  został na nowo zaaranżowany. Kończy się na nim układanie granitowej kostki, montaż przeszkleń, są nasadzane roślin (w tle budynek Dworca Głównego PKP; nie jest znana data ukończenia jego przebudowy).
Plac dworcowy w Rzeszowie został na nowo zaaranżowany. Kończy się na nim układanie granitowej kostki, montaż przeszkleń, są nasadzane roślin (w tle budynek Dworca Głównego PKP; nie jest znana data ukończenia jego przebudowy). Krzysztof Kapica
Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego (RCK) w części należącej do miasta dobiega końca – informuje ratusz. Natomiast potrwa jeszcze przebudowa Dworca Głównego PKP.

RCK to jedna z największych i najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Do miasta należało przebudowanie placu dworcowego i wybudowanie dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego na ponad sto miejsc oraz przebudowa układu dróg w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji. Udało się to. Na parkingu podziemnym powstały ponadto miejsca krótkiego postoju Kiss&Ride oraz postoju długoterminowego, także dla taksówek.

Plac dworcowy został na nowo zaaranżowany. Kończy się na nim układanie granitowej kostki, montaż przeszkleń, są nasadzane roślin. Na placu została ułożona nowa nawierzchnia, pojawiły się ławki, fontanna. Zamontowane zostały także nowoczesne, przeszklone wiaty. Montowane są biletomaty i tablice Systemu Informacji Pasażerskiej.

Miasto odpowiadało też za przebudowę układu komunikacyjnego w okolic dworca PKP. Przebudowano ul. Grottgera i plac Kilińskiego na odcinku ok. 340 m, ul. Asnyka na odcinku ok. 60 m, ul. Bardowskiego na odcinku ok. 170 m wraz z ul. Batorego na odcinku ok. 50 m.

Na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Grottgera powstało rondo oraz ścieżki rowerowe. Wybudowano nowe i przebudowano istniejące chodniki oraz oświetlenie. Całkiem nowa jest pętla autobusowa przy ul. Bardowskiego, która pełni funkcję niewielkiego dworca autobusowego komunikacji lokalnej.

Miasto rozbudowuje, poza już RCK, układ dróg rowerowych i łączy je z tymi, które powstałe w obrębie centrum komunikacyjnego. Drogi powstają wzdłuż ul. Asnyka i będą prowadziły do ul. Sobieskiego. Podobne zadanie jest realizowane na ul. Fredry i ul. Batorego.

RCK zostanie oddane do użytku, gdy zakończą się procedury odbioru robót. Pierwotnie miało to być w sierpniu. Roboty przedłużyły się z powodu prac archeologicznych.

Nawet o kilkanaście miesięcy może przedłużyć się remont drugiej części inwestycji - budynku Dworca Głównego PKP. Zamawiającym tej części RCK jest PKP SA. Wykonawca Budimex SA podczas prac rozbiórkowych starego dworca stwierdził odmienny, zły stan konstrukcji budynku, niż założono w projekcie i wymaga on korekty oraz dodatkowych prac budowlanych. Zgodnie z pierwotnymi planami inwestycja PKP SA miała być także gotowa w tym roku. Kiedy się zakończy, zależy od ustaleń między Budimeksem a PKP SA.

Koszt przebudowy dworca miał wynieść około 23 mln zł. Natomiast cała inwestycja wraz z częścią miejską miała kosztować 74 mln zł. Wiadomo, że w wyniku ustaleń miasta z wykonawcą kwota za prace w ramach miejskiej części została zrewaloryzowana. Większość środków to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24